X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Septembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Achizitie intracomunitara de echipamente cu montaj

Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov
Expert contabil
valabil la 19 Mar 2018Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Societatea este o firma ce presteaza servicii medicale stomatologice si tehnica dentara. Prin efectul legii, este scutita de TVA pentru aceste activitati. In cursul anului 2018, firma a obtinut o finantare nerambursabila constand in achizitia de echipamente pentru tehnica dentara in valoare de 200.000 euro + TVA 19%, ce este eligibila prin finantare deoarece este neplatitoare de TVA.

In acest moment, firma doreste sa achizitioneze echipamentele propuse prin proiect din Germania, direct de la producator. Conform art. 268 pct. 1 alin. d) pct. 7 lit. c) din Normele metodologice, firma va achizitiona echipamentele pentru care montajul va fi realizat pe teritoriul Romaniei, asadar, nu are obligatia de a se inregistra din punctul de vedere TVA. Pe de alta parte, firma din Germania va factura TVA de 19% aferenta facturii de echipamente, deoarece nu am furnizat un cod valid de TVA.

Ne aflam in situatia in care vom plati TVA german (la factura emisa de furnizor) si TVA 19% in Romania si se va face dubla taxare. Din punct de vedere al rambursarii fondurilor europene, TVA aferenta echipamentelor este eligibila prin contractul de finantare deorece firma este neplatitoare de TVA, insa finantatorul recunoaste drept document justificativ doar TVA inscrisa in factura din Germania. TVA inscrisa in decontul special nu este acceptata drept document justificativ, iar firma va ramane cu suma TVA platita in Romania definitiva irecuperabila, producandu-ne un important prejudiciu.
Decontul special de TVA si plata efectiva in Romania reprezinta document justificativ pentru rambursarea de catre fonduri a TVA? Care este procedura de urmat?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 66939 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Achizitie intracomunitara de echipamente cu montaj

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x