PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Flux RSS PortalContabilitate.ro pe Facebook Twitter Trimite pe Yahoo Messenger Trimite prin email Mareste font Micsoreaza font Font default

Ajustare TVA stocuri la data inregistrarii in scopuri de TVA

Mihaela Benta, valabil la 17-Mar-2013

Tags: HG 84/2013, TVA

Intrebare: O societate comerciala, avand ca obiect de activitate comert cu amanuntul, s-a infiintat in ianuarie 2013 si s-a declarat neplatitoare de TVA. In perioada ianuarie-martie 2013 a achizitionat marfa care se afla pe stoc. In martie 2013 doreste trecerea la platitor de TVA.
1.Va rugam sa ne spuneti daca, in momentul in care devine platitoare de tva, se poate ajusta TVA-ul aferent achizitiei marfii conform pct. 61 al 10 din codul fiscal. Daca da, va rugam o monografie contabila in acest sens si deasemenea, va rugam sa ne spuneti la ce rand se trece in decontul TVA, TVA-ul ajustat.
2.Ce regim fiscal va avea in 2013: platitoare de imp profit (asa cum s-a declarat la infiintare) sau trece la micro?
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalContabilitate.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Raspuns: 1. Normele de aplicare pentru art. 145 din Codul fiscal, stabilesc in mod expres ca aveti dreptul sa va deduceti TVA la bunurile si serviciile neconsumate, aflate in stoc la data inregistrarii in scopuri de TVA, considerand ca acestea au fost achizitionate de la un furnizor care le-a facturat cu TVA.
 
Societatea trebuie sa efectueze un inventar cu stocul de bunuri si servicii existent la data inregistrarii in scopuri de TVA, justifica deducerea TVA in baza unei facturi de aprovizionare de la un furnizor inregistrat in scopuri de TVA, iar legiuitorul a precizat in mod expres ca deducerea se poate exercita chiar daca pe factura nu apare codul de TVA al societatii dvs.
 
Deducerea poate fi exercitata in primul decont de TVA sau intr-un decont ulterior. Considerand ca societatea dvs va aplica sistemul de TVA la incasare si a platit marfurile pentru care va deduce TVA, in acest caz, inregistrarea contabila este:
4426 “TVA deductibila” = 371 “Marfuri”.
 
2. In opinia noastra, in anul 2013, societatea dvs va ramane platitoare de impozit pe profit, daca la infiintare ati optat pentru plata impozitului pe profit, urmand ca la finele anului 2013 sa reanalizati conditiile de microintreprindere, conform recentelor norme de aplicare pentru art. 112^1 din Codul fiscal, regasite la pct. 5 din HG 44/2004, adoptate prin HG 84/2013.



Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale privind aplicarea TVA din 1 ianuarie 2014"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Document deducere TVA 
     de Vigi Radu, 14-Feb-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Regimul deducerilor

     » Materiale promotionale, combustibil, protocol - tratament fiscal si documente justificative 
     de Otilia-Mihaela Roman, 23-Ian-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Regimul deducerilor

     » Iesirea din sistemul TVA la incasare. Tratament TVA neexigibil 
     de Diana Popescu, 21-Ian-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Regimul deducerilor

     » Livrari taxabile pentru cumparator din comunitate 
     de Georgeta Serban Matei, 15-Ian-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Regimul deducerilor

     » Autoturism utilizat de directorul de vanzari. Dreptul de deducere a TVA 
     de Irina Dumitrescu, 14-Dec-2013
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Regimul deducerilor