X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 20 Septembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Anularea din oficiu a codului de TVA. Prescrierea obligatiei de ajustare a sumei TVA deduse

Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal
valabil la 04 Sep 2017Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Referitor la intrebarea:
O societate comerciala a efectuat in anii 2011 si 2012 achizitii de bunuri si servicii in vederea realizarii unei constructii necesara desfasurarii activitatii. Parte din aceste achizitii au fost inregistrate in contul 231. Societatea a dedus TVA aferenta acestor achizitii de bunuri si servicii. In anul 2013 societatii i-a fost anulata, de catre organelle fiscale, inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 alin. (9) lit. e) din Codul fiscal. La data modificarii intervenite (anularea inregistrarii in scopuri de TVA), societatea nu a ajustat TVA dedusa aferenta achizitiilor de bunuri si servicii inregistrate drept imobilizari in curs de executie. Pana la data prezenta societatea nu s-a reinregistrat in scopuri de TVA.
Ajustam TVA aferenta acestor imobilizari in curs de executie sau ajustam TVA aferenta acestor imobilizari in curs de executie? Imobilizarea in curs de executie se poate incadra drept operatiune de constructie a unui bun imobil si implicit drept bun de capital? Avand in vedere ca imobilizarea in curs de executie a fost livrata, in anul 2015, in cadrul procedurii de executare silita, mai este necesara ajustarea TVA dedusa initial? In cazul in care este necesara ajustarea TVA, cum trebuie procedat pentru declararea TVA rezultata din anularea TVA dedusa initial?

Revenire:
Ajustarea TVA dedusa initial aferenta imobilizarii in curs de executie trebuia efectuata la data modificarii intervenite. Termenul de prescriere fiscala (5 ani) a ajustarii incepe sa curga de la data deducerii TVA (2011) sau de la data la care trebuia sa fie efectuata ajustarea (2013)?
In cazul unei inspectii fiscale privind TVA poate fi considerat termenul de prescriere incepand cu data la care trebuia efectuata ajustarea?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 60411 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Anularea din oficiu a codului de TVA. Prescrierea obligatiei de ajustare a sumei TVA deduse

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x