PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Avansuri in numerar in conditiile Legii 209/2016

Olguta Crevelescu, valabil la 15-Dec-2016

Tags: avansuri in numerar, legea 209/2016

Intrebare: Referitor la intrebarea:
Referitor la Legea 209/2016 privind introducerea sistemelor moderne de plata persoanele juridice care desfasoara activitati de baruri si restaurante respectiv CAEN 5630, 5620, 5610 sunt obligate sa accepte drept mijloc de plata cardurile de debit si de credit? Cu privire la serviciul de avans in numerar prevazut la art. 1 alin.(5) alin.(6) alin. (7) din Legea 209/2016 acesta este obligatoriu sau facultativ pentru comercianti?

Completare:
In legatura cu Legea 209/2016 art. 1 alin. (5) "Persoanele juridice prevazute la alin. (1) si (3) ofera serviciul de avans in numerar la terminalele de plata in baza contractelor incheiate cu institutiile acceptante si pot acorda avansuri in numerar. ĚPot acorda avansuri in numerar - aceasta reprezinta o posibilitate pentru comercianti si nu o obligatie legala pentru acestia?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii Portalcontabilitate.ro

Login utilizator

Username:
Parola:
Tine-ma minte

De ce sa imi fac cont?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 58538 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistrare cont


 

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Avansuri in numerar in conditiile Legii 209/2016
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.



Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Declarare tranzactie la ONPCSB. Nedesemnarea unei persoane responsabile 
     de Constanta Popa, 08-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Legislatie

     » Pensie anticipata. Cumulare venituri 
     de Rodica Mantescu, 27-Apr-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Legislatie

     » Obligatia de a accepta cardurile de debit si credit in cazul unei societati ce nu desfasoara activitate de comert cu amanuntul 
     de Marilena Radulescu, 29-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Legislatie

     » Magazin pentru papetarie. Incasare in numerar de la persoane juridice. Emiterea bonului fiscal 
     de Constanta Popa, 15-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Legislatie

     » Intreprindere individuala. Transfer numerar 
     de S.M. Armaselu, 14-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Legislatie