PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Cod TVA anulat. Deducere TVA din facturi emise inainte de anulare

Ionut Jinga, valabil la 27-Iul-2016

Tags: cod TVA anulat, deducere TVA, formular 088

Intrebare: Avem mai multe facturi emise in anul 2015 de la un furnizor si care sunt neplatite. Acest furnizor era platitor de TVA la incasare pana in luna martie 2016 cand i-a fost retras codul de TVA. In aceasta perioada (martie 2016-prezent) am facut anumite plati catre acest furnizor si am dedus TVA aferenta nestiind de anularea codului de TVA.

Suntem indreptatiti sa deducem TVA pentru aceste sume platite in perioada martie-iulie 2016 avand in vedere ca facturile au fost emise in 2015 (perioada in care furnizorul avea un cod valid de TVA) dar plata se realizeaza acum (perioada in care codul de TVA este anulat)? Cerinta de depunere a formularului 088 inaintata de ANAF vine si cu un control de TVA?
Ionut Jinga Ionut Jinga consultant fiscal
Raspuns: Potrivit art 11 alin (9) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal:
  ,,Beneficiarii care achizitioneaza bunuri si/sau servicii de la persoane impozabile stabilite in Romania, carora li s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. b) - e) si lit. h) si au fost inscrisi in Registrul persoanelor impozabile a caror inregistrare in scopuri de TVA conform art. 316 a fost anulata, nu beneficiaza de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor respective, cu exceptia achizitiilor de bunuri efectuate in cadrul procedurii de executare silita si/sau a achizitiilor de bunuri de la persoane impozabile aflate in procedura falimentului potrivit Legii nr. 85/2014’’.
  
Asadar, beneficiarii care achizitioneaza bunuri sau servicii de la o persoana impozabila careia i s-a anulat codul de inregistrare in scopuri de TVA nu beneficiaza de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor efectuate in perioada in care a fost anulat codul de inregistrare in scopuri de TVA al furnizorului.
   
Avand in vedere ca facturile la care faceti referire au fost emise de furnizor in perioada de valabilitate a codului de inregistrare in scopuri de TVA, rezulta ca beneficiati de dreptul de deducere a TVA din aceste facturi, intrucat ati efectuat achizitii de la un furnizor care avea codul valabil de TVA la momentul efectuarii acestora.
  In opinia noastra, depunerea declaratiei 088 nu este urmata neaparat de o inspectie fiscala, ci numai daca organul fiscal o considera necesara .  



Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici



Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia 394. Cele mai cautate 11 intrebari si raspunsuri"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Declararea livrarilor catre persoane fizice in Declaratia 394 
     de Dana Hristu, 30-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Tratament pachete de Revelion. Monografie contabila 
     de Otilia-Mihaela Roman, 29-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Facturi de transport aferente importului. Declaratia 394 
     de Daniel Crevelescu, 29-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Achizitii Marea Britanie. Taxare inversa 
     de Irina Coma, 28-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Inregistrarea TVA in regim special doar pentru prestari intracomunitare de servicii  
     de Georgeta Serban Matei, 28-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA