PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Codul fiscal


     » ANAF: Modificari ale Codului fiscal aduse de Legea nr.136/2017 
     de PortalContabilitate.ro, 21-Iun-2017
     » Stiri
      In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.440/14.06.2017, a fost publicata Legea nr.136/2017 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.32/2016 pentru completarea Legii nr.227/2015 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, din care va prezentam, mai jos, cele mai importante prevederi.   A fost modificat punctul 3 al articolului 60 din ... [mai mult]

 
     » Deductibilitate cheltuieli pentru organizare team building 
     de Dana Hristu, valabil la 22-Iun-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Cursul de formare profesionala respectiv team building-urile pot fi cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit precum si deductibilitate TVA?[mai mult]

 
     » Legea 136/2017 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 32/2016 pentru completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale 
     de PortalContabilitate.ro, 16-Iun-2017
     » Legislatie
      EMITENT:  Parlamentul PUBLICAT IN:  Monitorul Oficial nr. 440 din 14 iunie 2017   Data Intrarii in vigoare: 17 Iunie 2017 ART. I Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 32 din 28 iunie 2016 pentru completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal  si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, publicata in Monitorul Oficial al ... [mai mult]

 
     » Ce modificari din Codul fiscal intra in vigoare la 17 iunie? 
     de PortalContabilitate.ro, 16-Iun-2017
     » Stiri
     Va aducem la cunostinta ca noi modificari privind Codul fiscal vor intra in vigoare incepand cu data de 17 iunie, urmare a publicarii in Monitorul Oficial din 14 iunie a Legii nr. 136/2017 prin care se modifica mai multe aspecte care tin de legislatia fiscala.  Aceste modificari care se aplica incepand cu 17 iunie se refera la marcarea un banderole sau marcaje a unor produse accizabile ... [mai mult]

 
     » Indemnizatie cenzor. Contributii 
     de Irina Dumitrescu, valabil la 19-Iun-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Care sunt contributiile ce se retin asupra indemnizatiei de cenzor? Exista o suma minima pentru care se poate incheia contractul de cenzor? Ce obligatii declarative avem?[mai mult]

 
     » Tichete cadou acordate salariatilor. Regim fiscal 
     de Irina Coma, valabil la 18-Iun-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Tichetele cadou acordate pentru alte ocazii decat cele prevazute la art. 76 alin. (4) lit a) din Codul fiscal sunt impozabile din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii si intra in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii? Care sunt celelalte ocazii pentru care se pot acorda tichete cadou drept cheltuieli sociale altele decat cele prevazute la art. 76 alin. (4) lit.a) ... [mai mult]

 
     » Comert cu amanuntul. Utilizarea cardurilor de debit si cardurile de credit ca mijloace de plata 
     de Dana Hristu, valabil la 31-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Societatea realizeaza vanzarea produselor pe baza de comenzi primite pe mail sau fax. Detinem si casa de marcat deoarece uneori exista persoane care doresc sa cumpere cate un produs, lasa comanda si trec sa ridice produsul dupa o saptamana. Firma nu detine produse pe stoc. Totul se realizeaza pe baza de comanda. Suntem obligati sa detinem POS?[mai mult]

 
     » Tratament pentru tichetele cadou acordate cu ocazia zilei de 1 Iunie 
     de Dana Hristu, valabil la 30-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Societatea doreste sa acorde tichete cadou tutoror salariatilor si copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 Iunie. In conformitate cu legislatia in vigoare aceste tichete cadou acordate cu prilejul zilei de 1 Iunie sunt neimpozabile din punct de vedere al impozitului pe venit si al contributiilor sociale obligatorii pentru: - salariatii fara copii; - salariatii cu copii; - copiii ... [mai mult]

 
     » Achizitie deseuri de la o persoana fizica colectoare. Impozitul pe venit 
     de Constanta Popa, valabil la 30-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: O societate colectoare de deseuri cumparara deseuri de la o persoana fizica care la randul lor le cumpara de la alte persoane fizice. Aceste deseuri nu sunt din patrimonial personal (art. 62 lit. f) din Codul fiscal). Sunt venituri impozabile sumele platite de societatea colectoare catre persoana fizica care le vinde? Are societatea colectoare obligatia sa retina si sa vireze impozitul de 16% ... [mai mult]

 
     » Tratament cheltuieli accesorii. Monografie contabila 
     de Anca Ivanov, valabil la 03-Iun-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Societatea incheie un contract de prestari servicii de consultanta fiscala cu un consultant fiscal extern. In contract se prevede ca chirie si utilitatile de la apartamentul inchiriat sunt suportate de societate. Cum contabilizez aceste cheltuieli?[mai mult]

 

Pagina:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 »