X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 21 Noiembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Cooperative agricole. Plata impozit pe profit

Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar
valabil la 23 Mar 2018Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Referitor la aplicarea prevederilor art. 76 lit. a.1) - lit a.6) din Legea 164/2016, pentru modificarea si completarea Legii cooperatiei agricole 566/2004, precum si pentru unele masuri de aplicare ale acesteia. Suntem organizatie de producatori. Avand in vedere prevederile art. I pct. 25 din Legea 164/2016 la art.76 dupa litera a) se introduc sase noi litere, literele a^1) - a^6), cu urmatorul cuprins:

a^1) scutirea de la plata impozitului pe profit pe primii 5 ani a cooperativelor agricole care proceseaza produsele agricole
a^2) scutirea de la plata impozitului pe profit pentru 5 ani a cooperativelor agricole prevazute la art. 6 lit. b)-e) care au o cifra de afaceri anuala neta de pana la 2.000.000 euro, echivalent in lei, cu exceptia cooperativelor prevazute la lit. a^1)
a^3) scutirea membrilor de la plata impozitului pe venituri in cazul persoanelor juridice microintreprinderi si de la plata impozitului pe norma de venit in cazul persoanelor fizice, respectiv persoana fizica, persoana fizica autorizata, intreprindere individuala, intreprindere familiala, pentru productia valorificata princatre cooperativa agricola
a^4) in cazul cooperativelor microintreprinderi, acestea platesc impozit pe profit si sunt scutite de la plata impozitului pe venituri
a^5) scutirea de la impozitul pe proprietate a bunurilor imobile ale membrilor cooperatori aferente productiei valorificate prin cooperativa agricola
a^6) scutirea membrilor cooperativelor de la plata impozitului pe arenda in cazul terenurilor luate in arenda de catre cooperative de la acestia.

Totodata, potrivit prevederilor art. VI din cadrul Legii 164/2016, dispozitiile prevazute la art. I pct. 25, art. 76 lit. a^1)-a^6) si la art. IV se aplica si grupurilor/organizatiilor de producatori constituite conform prevederilor Ordonantei Guvernului 37/2005 privind recunoasterea si functionarea grupurilor si organizatiilor de producatori pentru comercializarea produselor agricole si silvice, aprobata cu modificari si completari prin Legea 338/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si grupurilor/organizatiilor de producatori constituite conform prevederilor Ordinului ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale 694/2008 privind conditiile de recunoastere a organizatiilor de producatori si a grupului de producatori recunoscute preliminar in sectorul fructe si legume, precum si modul de accesare a sprijinului financiar de catre acestea,cu modificarile si completarile ulterioare.

Aceste prevederi sunt aplicabile organizatiei noastre si membrilor acesteia? Exista impedimente in aplicarea acestei legi speciale? Referitor la punctul a^4, in cazul cooperativelor microintreprinderi, acestea platesc impozit pe profit si sunt scutite de la plata impozitului pe veniturilor? In anul 2017 am realizat o cifra de afaceri sub 2.250.000 lei si, incepand cu anul 2018, suntem microintreprindere. Ce impozit platim in 2017? Dar in 2018?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 67763 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Cooperative agricole. Plata impozit pe profit

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x