X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Noiembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Dare in consum obiecte de inventar

Cristina Cret Raspuns oferit de
Cristina Cret
Expert Contabil
Intrebare: La inventarierea anuala a exercitiului financiar 2017 s-a constatat un plus la obiecte de inventar. Obiectul de inventar respectiv a fost dat eronat in consum in cursul anului 2017. Plusul de inventar a fost inregistrat in evidenta contabila in luna ianuarie 2018 prin inregistrarea 303 = 7588 cu valoarea obiectului. Trebuia ajustata taxa pe valoare adaugata societatea fiind platitoare de TVA? Care este baza legala?

Raspuns:
Din punct de vedere contabil, evidenta stocurilor de natura obiectelor de inventar, care au fost date in folosinta se inregistreaza cu ajutorul contului extracontabil 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date in folosinta". Daca plusul de inventar pe care societatea l-a identificat la sfarsitul anului 2017 consta intr-un obiect de inventar care nu a fost dat in folosinta, acesta trebuia sa se regaseasca in soldul contului 303 Materiale de natura obiectelor de inventar, fiind mod eronat trecut pe contul de cheltuiala.

Pentru a determina daca societatea trebuia sa ajusteze TVA-ul aferent obiectului de inventar dat eronat in consum in cursul anului 2017, pornim de la prevederile art. 304 din Codul fiscal.

La alin. (1) a acestui articol se precizeaza:
(1) In conditiile in care regulile privind livrarea catre sine sau prestarea catre sine nu se aplica, deducerea initiala se ajusteaza in urmatoarele cazuri:
a) deducerea este mai mare sau mai mica decat cea pe care persoana impozabila avea dreptul sa o opereze;
Normele metodologice prevad la punctul 78. (4) : In baza prevederilor art. 304 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, atunci cand deducerea este mai mare sau mai mica decat cea pe care persoana impozabila avea dreptul sa o opereze, ca urmare a unor erori, persoana impozabila poate sa realizeze o ajustare pozitiva, respectiv este obligata sa realizeze o ajustare negativa a taxei, dupa caz, aferenta bunurilor si serviciilor prevazute la alin. (1), constatate pe baza de inventariere.

Aliniatul (2) al articolului 304 enumera situatiile in care ajustarea TVA-ului nu este necesara iar punctul 78 (10) din norme precizeaza:
(10) In sensul art. 304 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, persoana impozabila nu are obligatia ajustarii taxei deductibile in cazul bunurilor de natura celor prevazute la alin. (1) distruse, pierdute sau furate, in conditiile in care aceste situatii sunt demonstrate sau confirmate in mod corespunzator, in situatii cum ar fi, de exemplu, urmatoarele, dar fara a se limita la acestea:…..
e) pierderile tehnologice sau, dupa caz, alte consumuri proprii, caz in care persoana impozabila nu are obligatia ajustarii taxei in limitele stabilite potrivit legii ori, in lipsa acestora, in limitele stabilite de persoana impozabila in norma proprie de consum. In cazul depasirii limitelor privind normele tehnologice ori consumurile proprii, se ajusteaza taxa aferenta depasirii acestora. 
 
In concluzie, daca in conformitate cu politicile contabile elaborate de societate, obiectul de inventar a fost in mod eronat dat in folosinta si trecut pe conturile de cheltuiala, acesta fiind neutilizat, conform art. 304, alin (1) lit. a) din Codul fiscal trebuie sa faceti ajustarea TVA. Totusi, faptul ca un obiect de inventar a fost dat in folosinta si trecut pe contul de cheltuiala nu inseamna ca acesta nu se mai afla in patrimoniul societatii; asa cum am aratat mai sus, evidenta obiectelor de inventar se tine cu ajutorul contului extracontabil 8035. Verificati daca, conform politicilor contabile elaborate de catre societate, trecerea obiectelor de inventar pe conturile de cheltuieli nu se face la darea lor in consum si daca acesta este cazul dvs. atunci nu trebuie sa ajustati TVA-ul si nici sa faceti inregistrarea contabila 303 = 7588.
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x