PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Flux RSS PortalContabilitate.ro pe Facebook Twitter Trimite pe Yahoo Messenger Trimite prin email Mareste font Micsoreaza font Font default

Depasire plafon de 65000 euro in cursul anului

Irina Coma, valabil la 12-Mai-2013

Tags: microintreprindere, impozit pe profit

Intrebare: O societate platitoare de impozit pe venit microintreprideri, incepand cu 01.02.2013, emite o factura de consultanta in aprilie 2013. Care este momentul de la care trece la impozit pe profit? 01 aprilie 2013 cf. pct. 7 din Norme (neabrogate pana la data prezentei)? Sau 01 ianuarie 2014, asa cum rezulta si din prevederile Codului fiscal? Consider ca prevederile celor doua acte normative se contrazic:
Cod fiscal
(5)Microintreprinderile nu mai aplica acest sistem de impunere ancepand cu anul fiscal urmator anului an care nu mai andeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 1121.
(3)In cazul an care, an cursul anului fiscal, una dintre conditiile impuse nu mai este andeplinita, microintreprinderea comunica organelor fiscale teritoriale iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de procedura fiscala, pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului fiscal respectiv.
NORME
7.Microintreprinderile care an cursul unui trimestru ancep sa desfasoare activitati de natura celor prevazute la art. 1122 alin. (6) din Codul fiscal datoreaza impozit pe profit luand an calcul veniturile si cheltuielile anregistrate ancepand cu trimestrul respectiv.
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalContabilitate.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Raspuns: In speta descrisa se aplica prevederile art. 112^6 din Codul fiscal, redate mai jos:

„ART. 112^6 Impunerea microintreprinderilor care realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro
Prin exceptie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta in prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv. In cazul contribuabililor prevazuti la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013.”

Astfel, va trebui sa deveniti platitor de impozit pe profit incepand chiar cu trimestrul 2 2013, comunicand aceasta modificare a vectorului fiscal organului fiscal prin depunerea Declaratiei de mentiuni 010 in termen de 30 de zile de la data depasirii plafonului de 65.000 euro.

Reglementarile legale citate de Dvs. cel putin partea din Cod fiscal nu mai sunt valabile pentru anul 2013.



Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale privind aplicarea TVA din 1 ianuarie 2014"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Regim fiscal achizitii de pe piata libera 
     de Ela Dumitra, 15-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe venit » Impozit pe venit

     » Modalitati legale de compensare a platilor 
     de Gina Dragon, 09-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe venit » Impozit pe venit

     » Baza de calcul impozit final in cazul drepturilor de autori 
     de Irina Coma, 03-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe venit » Impozit pe venit

     » Contract drepturi de autor  
     de Dana Hristu, 03-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe venit » Impozit pe venit

     » Nerezidenti. Impozit pe veniturile suportate de un sediu permanent 
     de Rodica Mantescu, 02-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe venit » Impozit pe venit