X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 16 Iulie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

  • Subiectul saptamanii
  • Regimul mijloacelor fixe
    Am achizitionat o scara care permite accesul de la un etaj catre acoperis de unde se pot face verificari periodice .Este corect sa tratam ca mijloc fix separat avand in vedere ca nu gasim un cod de clasificare separat? Ar fi corect sa major...
    mai mult

Dividende cuvenite persoanei juridice nerezidente. Scutire impozit

Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa
Economist
valabil la 24 Aug 2017
Intrebare: O societate comerciala a hotarat sa repartizeze dividende asociatilor: 2 persoane juridice din Spania fiecare avand 33,33% actiuni si o persoana fizica romana avand 33,34% actiuni. Persoanei fizice di Romania (este angajata si obtine venituri din salarii) i se va retine 5% impozit pe dividende. Persoanele juridice spaniole indeplinesc toate criteriile prevazute la art.229 litera c) Cod fiscal.
Conform Conventiei incheiate intre guvernul Republicii Socialiste Romania si guvernul Regatului Spaniei pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si pe avere, la art.10 -dividende, alin.2 Totusi, aceste dividende pot fi impuse in statul contractant al carui rezident este societatea platitoare de dividende si potrivit legislatiei acestui stat, numai daca persoana care incaseaza dividendele este beneficiarul efectiv; impozitul astfel stabilit nu poate depasi: a) 10 la suta din suma bruta a dividendelor, daca beneficiarul dividendelor este o societate care dispune direct de cel putin 25 la suta din capitalul societatii platitoare a dividendelor, asociatii spanioli doresc ca impozitul de 5% pe dividende sa fie retinut in Romania, cota de impozit fiind mai mica decat in Spania, ceea ce ii avantajeaza pe acestia. Este corect legal sa se retina impozitul de 5% in Romania?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 66001 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Dividende cuvenite persoanei juridice nerezidente. Scutire impozit

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x