X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 18 Septembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Dividende incasate in 2018. Completarea declaratiei unice

Elena Garofil Raspuns oferit de
Elena Garofil
Consultant fiscal
valabil la 06 Iul 2018Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Avem dividende repartizate in 2018 in suma de 25000 lei si platesc 5% impozit de catre firma. Administratorul ridica banii din firma. Administratorul completeaza declaratia unica pentru anul 2018 cu venitul din dividende pentru calcul de impozit si CASS?

Raspuns:
Potrivit art.97 alin.(7) din Codul fiscal, veniturile sub forma de dividende, inclusiv castigul obtinut ca urmare a detinerii de titluri de participare definite de legislatia in materie la organisme de plasament colectiv se impun cu o cota de 5% din suma acestora,impozitul fiind final.Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice,odata cu plata dividendelor/sumelor reprezentand castigul obtinut ca urmare a detinerii de titluri de participare de catre actionari/asociati/investitori.Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. in cazul dividendelor/castigurilor obtinute ca urmare a detinerii de titluri de participare,distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor/asociatilor/investitorilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale,impozitul pe dividende/castig se plateste pana la data de 25 ianuarie inclusiv a anului urmator. Impozitul datorat se vireaza integral la bugetul de stat.
 
Pentru dividendele distribuite in 2018 se va retine la sursa impozit 5% la momentul platii. 
Impozitul retinut la sursa se declara prin formularul 100 pana pe 25 ale lunii urmatoare celei in care a fost retinut si prin formularul 205 pana la data de 31 ianuarie inclusiv din anul urmator (art. 231 alin. (2) din Codul fiscal a fost modificat in acest sens prin OUG 18/2018).
Societatea are obligatia retinerii,platii si declararii impozitului pe dividende. 
 
Potrivit prevederilor art.120 indice1Codul fiscal, NU au obligatia estimarii venitului net anual pentru anul fiscal curent, in vederea stabilirii impozitului anual estimat, prin depunerea declaratiei unice contribuabilii care realizeaza venituri pentru care impozitul se retine la sursa.
Astfel, persoana  fizice care obtine venituri din dividende in 2018 nu are obligatia sa estimeze aceste venituri in vederea calcularii impozitului, impozitul fiind retinut la sursa de platitorul de venit la data platii dividendelor.
Din punct de vedere al CASS,obligatia completarii declaratiei unice revine  persoanei fizice - care are  calitatea de asociati  si nu societatii comerciale.
 
Potrivit prevederilor art. 170 alin (1) din Codul fiscal, persoanele fizice care realizeaza veniturile prevazute la art. 155 alin. (1) lit. b)-h), din una sau mai multe surse si/sau categorii de venituri, datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, daca estimeaza pentru anul curent venituri a caror valoare cumulata este cel putin egala cu 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei prevazute la art.120.
 
 Incadrarea in plafonul anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei prevazute la art. 120 se efectueaza prin cumularea veniturilor prevazute la art. 155 alin. (1) lit. b)-h), dupa cum urmeaza:
a)venitul net/brut sau norma de venit din activitati independente, stabilite potrivit art. 68, 68 indice 1 si 69, dupa caz;
b)venitul net din drepturi de proprietate intelectuala, stabilit dupa acordarea cotei de cheltuieli forfetare prevazute la art. 72 si 72 indice 1, precum si venitul net din drepturi de proprietate intelectuala determinat potrivit prevederilor art. 73;
c)venitul net distribuit din asocieri cu persoane juridice, contribuabili potrivit prevederilor titlului II, titlului III sau Legii nr. 170/2016, determinat potrivit prevederilor art.125 alin.(8) şi (9);
d)venitul net sau norma de venit, dupa caz, pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor,stabilite potrivit art. 84-87;
e)venitul si/sau castigul din investitii, stabilit conform art. 94-97.
In cazul veniturilor din dividende si din dobanzi se iau in calcul sumele incasate;
f)venitul net sau norma de venit, dupa caz, pentru veniturile din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, stabilite potrivit art. 104-106;
g)venitul brut si/sau venitul impozabil din alte surse, stabilit potrivit art. 114-116.
 
CASS se calculeaza de catre persoana fizica prin aplicarea cotei de 10% asupra bazei anuale de calcul mentionate la art. 170 alin. (4) din Codul fiscal, respectiv asupra echivalentului a 12 salarii minime brute pe tara (12 x 1.900 lei).
 
In vederea stabilirii CASS datorate pentru anul 2018, termenul de depunere a declaratiei unice este pana la data de 15 iulie 2018 inclusiv. Termenul de plata este 15 martie al anului urmator, persoana putand beneficia de o bonificatie de 5% daca plata se realizeaza pana la 15 decembrie 2018 potrivit art.174 alin. (22) din Codul fiscal coroborat cu art. 133 alin.(15) lit. a) din Codul fiscal. In masura in care declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoana fizica se depune prin mijloace electronice de transmitere la distanta pana la 15 iulie 2018 inclusiv, se acorda si o bonificatie de 5% din CASS  platita  integral pana la 15 martie 2019 inclusiv, reprezentand obligatiile fiscale anuale pentru anul 2018.
 
Avand in vedere ca asociatul a incasat  venituri din dividende peste plafonul stabilit  la art. 170 alin.1, pana la data depunerii declaratiei (15.07.2018) acesta va depune declaratia unica completand Capitolul II. Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza in Romania si contributiile sociale datorate, Subsectiunea 2: Date privind contributia de asigurari sociale de sanatate estimata. 
 
Declaratia se va complete cu CNP-ul  persoanei  fizice – asociatul  care incaseaza dividende,avand in vederea prevederilor din Instructiuni de completare a declaratiei unice, respectiv  in caseta "Cod de identificare fiscala" se completeaza, inscriindu-se cifrele cu aliniere la dreapta, codul numeric personal al contribuabilului sau numarul de identificare fiscala, atribuit de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala, cu ocazia inregistrarii fiscale, dupa caz.
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x