X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 Octombrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Documente pentru retur. Implicatii fiscale

Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov
Expert contabil
valabil la 15 Nov 2016
Intrebare: Referitor la intrebarea:
Avand in vedere prevederile art. 37 din OUR 28/1999: (1) In cazul returului de marfa utilizatorul intocmeste un dosar care va cuprinde:
a) nota de receptie si constatare de diferente cod 14-3-1A intocmita in baza bonului fiscal emis anterior pentru marfa respectiva;
b) dispozitia de plata-incasare catre casierie cod 14-4-4;
c) factura sau factura fiscala in rosu, dupa caz
si prevederile OMFP 2634/2015:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele si prenumele si, dupa caz, sediul persoanei juridiceadresa persoanei fizice care intocmeste documentul;
- numarul documentului si data intocmirii acestuia;
- mentionarea partilor care participa la efectuarea operatiunii economico-financiare (cand este cazul);
- continutul operatiunii economico-financiare si, atunci cand este necesar temeiul legal al efectuarii acesteia;
- datele cantitative si valorice aferente operatiunii economico-financiare efectuate, dupa caz;
- numele si prenumele, precum si semnaturile persoanelor care raspund de efectuarea operatiunii economico-financiare.

In cazul returului comert cu amanuntul pentru care initial s-a emis doar bon fiscal:
1. Ce documente se intocmesc (NIR + Dispozitie de plata + bon fiscal initial emis)? Se va emite obligatoriu si factura conform art. 287 Cod fiscal?
2. Care sunt datele de indetificare ale personei fizice care face returul de marfa care se trec obligatoriu pe NIR si dispozitia de plata? Este suficienta doar semnarea dispozitiei de plata de catre beneficiar avand in vedere "mentionarea partilor care participa la efectuarea operatiunii economico-financiare (cand este cazul)"? Poate fi incadrata aceasta situatie in cazul in cand nu se solicita date de intificare de la persoana fizica in caz de retur cu bon fiscal? NIR-ul trebuie obligatoriu sa fie semnat de catre PF sau doar de catre societate?
3. Care este baza legala pentru solicitarea datelor de identificare de la persoana fizica in cazul returlui de marfa achizitionata doar pe baza de bon fiscal?

Completare:
1. Societatea are ca politica de retur un termen de x de zile fara invocarea unui motiv anume iar articolul 287b) se refera pe de o parte stric la ajustarea de TVA. In acelasi timp la art. 316 nu se prevede obligatia de emitere de facturi cu minus in caz de retur daca initial s-a emis doar bon fiscal.
2. Un alt aspect ar fi declararea necorelata a operatiunii de vanzare prin AMEF (cartusul operatiuni AMEF) si a operatiunii de retur pe baza de factura cu minus (facturi de livrari cu minus).
Exista o alta baza legala pentru emiterea de facturi cu minus pentru retur pentru care s-a emis initial doar bon fiscal?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 61080 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Documente pentru retur. Implicatii fiscale

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x