X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 23 Octombrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Facturare dirferente de curs valutar

Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov
Expert contabil
valabil la 28 Sep 2018Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Referitor la intrebarea:
Conform normelor metodologice 35 (3) ale art. 290 din Codul fiscal "pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii in interiorul tarii, contractate in valuta cu decontare in lei la cursul de schimb din data platii, diferentele de curs dintre cursul de schimb mentionat in factura intocmita conform alin. (1) si cursul de schimb utilizat la data incasarii nu sunt considerate diferente de pret si nu se emite o factura in acest sens". Societatea X (are contracte in valuta cu decontare in lei la cursul de schimb din data platii) a hotarat emiterea de facturi pentru diferentele de curs valutar. Este corecta aceasta abordare? Diferenta de curs nu este cuprinsa in baza de impozitare conform art.286 alin.(4) iar societatea emite o factura fara TVA? Trebuie trecut pe factura o mentiune legata de art. 290? Unde se incadreaza in D300 aceasta operatie?

Revenire:

Daca aceasta factura de diferente de curs nu se declara in D300 inseamna cu NU se declara nici in D394?
Daca nu se declara in D394 pentru asemenea operatii trebuie sa folosesc o plaja facturi separata de plaja facturi cu TVA scutite (aceasta plaja este declarata in D394)?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 67218 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Facturare dirferente de curs valutar

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

22Oct2018

Restaurant. Cota TVA incepand cu 1 noiembrie 2018

de Olguta Crevelescu valabil la 22 Oct 2018
19Oct2018

Servicii de restaurant si catering. Cota TVA

de Dana Hristu valabil la 19 Oct 2018
21Oct2018

Servicii de catering. Cota TVA de 5%

de Olguta Crevelescu valabil la 21 Oct 2018
22Oct2018

Vanzare constructie. Implicatii fiscale

de Amelia Dumitras valabil la 22 Oct 2018
x