X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 Septembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Implicatii contract de comodat. Inregistrare domiciliu fiscal

Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar
valabil la 31 Aug 2016
Intrebare: Referitor la intrebarea:
O asociatie non profit care are sediu la un imobil (casa) apartinand unei persoanei fizice (pentru toate suprafata acestuia). La adresa respectiva au domiciliul si 2 persoane fizice. In actul aditional la contractul de comodat se mentioneaza ca incepand cu 01.01.2016 asociatia nu desfasora activitatea economica insa cheltuielile cu utilitatile sunt in sarcina asociatiei.

Care sunt implicatiile din punct de vedere a impozitului pe cladire? Care sunt implicatiile fiscale privind inregistrarea cheltuielilor cu utilitatile de catre asociatie in conditiile in care nu are activitate. Poate fi asimilat costul utilitatilor pretului platit pentru sediu asociatie? Exista riscul de retinere a impozitului pe venit pentru contravaloare utilitatilor? Cum poate inregistra cheltuielile cu utilitatile asociatia fara a plati impozit nerezidential pe cladire?

Completare:
Pe de o parte "In cazul in care la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfasoara nicio activitate economica impozitul se calculeaza pentru cladiri in scop rezidential". Aceste element precizeaza la art. 459 calculul impozitului pe cladirile cu destinatie mixta aflate in proprietatea persoanelor fizice alin 2: "In cazul in care la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfasoara nicio activitate economica, impozitul se calculeaza conform art. 457" (rezidential)."

De asemenea, la art. 459 pct. 3 alin (a) se precizeaza: "(3) Daca suprafetele folosite in scop rezidential si cele folosite in scop nerezidential nu pot fi evidentiate distinct, se aplica urmatoarele reguli: a) In cazul in care la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfasoara nicio activitate economica, impozitul se calculeaza conform art. 457" (rezidential)

Care este cadrul legal avand in vedere ca "Asociatia nu poate inregistra cheltuieli cu utilitatile in contabilitatea proprie si sa nu se calculeze impozit pe cladiri nerezidentiale, acesta fiind tocmai unul din criteriile de departajare a cladirilor utilizate in scop nerezidential de cele utilizate in scop rezidential"? In acest caz suprafetele in scop rezidential si nerezidential nu pot fi stabilite (contract cu ONG pe toate suprafata imobilului + domiciliu a doua persoana fizice), rezulta aplicarea regimului mixt.

Este interpretat corect art. 458, 458 si normele metodologice aferente in sensul in care daca societate nu inregistreaza activitate dar inregistreaza cheltuielile cu utilitatile pentru sediu ONG pentru persoana fizica proprietar se va calcula impozit in scop rezidential?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 60456 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Implicatii contract de comodat. Inregistrare domiciliu fiscal

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x