PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Flux RSS PortalContabilitate.ro pe Facebook Twitter Trimite pe Yahoo Messenger Trimite prin email Mareste font Micsoreaza font Font default

Incasare in numerar de la o persoana fizica

Dana Hristu, valabil la 27-Oct-2013

Tags: OG 15/1996, HG 2185/2004, bon fiscal

Intrebare: Firma a emis o factura de 9900 lei catre o persoana fizica. Se poate incasa cu bon fiscal intreaga suma prin casa?
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalContabilitate.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Raspuns: Prevederile OG 15/1996 nu se aplica in cazul persoanelor. Conform HG 2185/2004 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, pct. 4 – sunt limitate la nivelul sumei de 5.000 lei/zi  incasarile de la o persoana juridica daca factura depaseste 5000 de lei.

La pct. 11 din acelasi act normativ se mentioneaza ca “Persoanele fizice, PFA sau persoanele care exercita profesii libere, producatorii agricoli, persoane fizice, nu intra sub incidenta prevederilor ordonantei.”
In concluzie, se poate emite bonul fiscal pentru intreaga suma.



Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale privind aplicarea TVA din 1 ianuarie 2014"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Obligatii de emitere aviz de insotire a marfii si factura 
     de Diana Popescu, 04-Mar-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Contabilitatea de gestiune

     » Inregistrare materiale refolosibile. Depasire norma de consum. Tratament fiscal 
     de Elena Garofil, 28-Feb-2014
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Contabilitatea de gestiune

     » Comert online. Intocmire NIR 
     de Dana Hristu, 21-Nov-2013
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Contabilitatea de gestiune

     » Asociatie non-profit. Inregistrarea punctului de lucru 
     de Constanta Popa , 15-Nov-2013
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Contabilitatea de gestiune

     » Tratamentul fiscal al cheltuielilor cu pierderile tehnologice rezultate din activitatea depozitare si aducere a cerealelor la parametrii standardizati 
     de Elena Ionescu, 30-Iul-2013
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Contabilitatea de gestiune