X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 19 Noiembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Inregistrare rezerve din reevaluare. Tratament fiscal

Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar
Intrebare: Pana la data de 31.12.2015, din punct de vedere fiscal, amortizarea calculata in urma reevaluarii este deductibila fiscal cu conditia indeplinirii prevederilor art. 7 alin. (33) coroborat cu art. 24 din Codul fiscal cu specificarea ca rezervele din reevaluare aferente amortizarii activului sunt considerate elemente similare veniturilor impozabile la calculul impozitului pe profit conform art. 19 din Cod fiscal coroborate cu pct.12 Norme de aplicare.

Astfel, conform art. 22 alin. (5^1) rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004 care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, respectiv la momentul scaderii din gestiune a acestor mijloace fixe, dupa caz.
Astfel, cresterea din reevaluare, inregistrata in contul 105 nu se amortizeaza drept amortizare fiscala. Lunar, conform prevederilor redate mai sus, surplusul din reevaluare din contul 105 "Rezerve din reevaluare" se transfera in contul 1175 "Rezerve reprezentand surplusul realizat din rezerve din reevaluare". Acest surplus din reevaluare transferat lunar prin debitarea contului 105 si creditarea contului 1175 este similar unui venit impozabil si se ia in calcul drept venit la calculul impozitului pe profit aferent perioadei.

Este gresit daca daca nu s-a transferat lunar surplusul din reevaluare? Trebuie neaparat transferata? Se poate transfera la sfarsitul anului? Cum se trateaza amortizarea reevaluarii in cazul unei microintreprinderi care plateste impozit pe venit si nu pe profit? Se impoziteaza surplusul din reevaluare cu cota aferenta impozitului pe venit?
Ce se intampla de la 01.01.2016 din punct de vedere fiscal cu amortizarea calculata in urma reevaluarii in cazul in care se plateste impozit pe profit? Dar in cazul impozitului pe venit?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 61589 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Inregistrare rezerve din reevaluare. Tratament fiscal

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

22Oct2017

Reevaluare cladire. Implicatii OMFP 1802

de S.M. Armaselu valabil la 22 Oct 2017
21Sep2017

Deductibilitatea cheltuielilor cu amortizarea

de Anca Ivanov valabil la 21 Sep 2017
31Aug2017

Amortizare mijloc fix pus in functiune. Implicati fiscale

de Ela Dumitra valabil la 31 Aug 2017
18Aug2017

Amenajari de terenuri. Tratament fiscal si contabil

de Dana Hristu valabil la 18 Aug 2017
x