X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 22 Octombrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Introducerea sistemelor moderne de plata. Obligatia de a utiliza POS

PortalContabilitate.ro Raspuns oferit de
PortalContabilitate.ro
contabil
03 Aug 2018Conform legislatiei in vigoare!
In Monitorul Oficial nr. 642 din 24 iulie 2018, s-a publicat Legea nr. 191/2018 pentru modificarea OUG nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata.
Legea nr. 191/2018 aduce cateva modificari OUG nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata.
Astfel, persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si cu ridicata, asa cum acestea sunt definite de Ordonanta Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care desfasoara activitati de prestari de servicii, care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 50.000 euro in echivalent lei, au obligatia sa accepte ca mijloc de plata si cardurile de debit, si cardurile de credit prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare.
Prin activitatea de prestari de servicii se intelege operatiunea definita la art. 271 alin. (1) din din Codul fiscal.
Refuzul acestor persoane de a accepta ca mijloc de plata cardurile de debit si cardurile de credit consituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 7.500 lei.
Reglementarile anterioare prevedeau aceasta obligatie pentru persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 10.000 de euro. Astfel, pe de o parte este majorata limita de la 10.000 euro la 50.000 euro, iar pe de alta parte se mareste sfera persoanelor carora le revine obligatia de a accepta ca mijloc de plata cardurile, aceasta obligatie revenind in prezent si persoanelor juridice ce desfasoara activitati de comert cu ridicata precum si celor care desfasoara activitati de prestari de servicii.
In cazul operatorilor economici furnizori de servicii de utilitate publica, precum si institutiile publice care incaseaza impozite, taxe, amenzi, dobanzi, penalitati de intarziere, penalitati si alte obligatii de plata se mentine obligatia de a accepta incasari si prin intermediul cardurilor de debit si al cardurilor de credit. Refuzul acesto persoane de a accepta incasari prin intermediul cardurilor de debit si al cardurilor de credit consituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 20.000 lei la 50.000 lei.
In ceea ce priveste serviciul de avans in numerar se mentine limita maxima de 200 lei. Prevederile privind acest serviciu au fost reformulate astfel incat sa rezulte ca acest serviciu este o optiune a persoanelor juridice si nu este obligatoriu.Prin acest serviciu, comerciantii ar prelua partial si functiile unui bancomat, putand elibera numerar in limita sumei de 200 de lei si contra unui comision.In cazul aplicarii acestei optiuni, comerciantii au obligatia afisarii la loc vizibil a semnului privind acordarea acestui serviciu, precum si informatiiprivind costurile serviciului.Comisionul comerciantului nu poate depasi 1% din valoarea avansului acordat.
Legea 191/2018 intra in vigoare la data de 27 iulie 2018.


Autor: consultant fiscal Dana Hristu
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x