PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Livrari materii prime. Regim fiscal

Gabi Popescu, valabil la 30-Sep-2016

Tags: livrari, materii prime, codul fiscal, nerezidenti

Intrebare: Vand catre firma rezidenta UE materie prima supusa masurilor de simplificare. Bunurile sunt puse la dispozitia nerezidentului la fabrica unde in baza unui contract de procesare se obtine un produs finit pentru care exista un contract de vanzare cumparare intre client si firma din UE (vanzator). Pentru firma nerezidenta, exista obligatia de inregistrare in scopuri de TVA in Romania? Cum trebuie emise facturile pentru cele trei operatiuni?

In caz de obligatie de inregistrare: vanzare materie prima - fara TVA (taxare inversa la beneficiar); procesare fara TVA (sediul beneficiarului; vanzare cu TVA).
Varianta II: vanzare materie prima : factura cu TVA; servicii procesare : fara TVA (sediul beneficiarului); vanzarea produsului finit : fara TVA (beneficiarul obligat la plata TVA prin taxare inversa). In aceasta varianta nerezidentul isi va recupera TVA in baza directivelor respectiv art. 302 din Codul fiscal.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii Portalcontabilitate.ro

Login utilizator

Username:
Parola:
Tine-ma minte

De ce sa imi fac cont?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 57508 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistrare cont


 

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Livrari materii prime. Regim fiscal
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.



Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "OUG 3/2017. Modificari aduse Codului fiscal. Exemple si interpretari"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Tratamentul fiscal al veniturilor platite nerezidentilor 
     de Justinian Cucu, 22-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Nerezidenti

     » Criterii de stabilire a rezidentei persoanei fizice. Nerezidenti 
     de Justinian Cucu, 22-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Nerezidenti

     » Contract de forfetare. Impozit pe veniturile nerezidentilor pentru veniturile din dobanzi 
     de Constanta Popa, 16-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Nerezidenti

     » Persoana fizica nerezidenta. Inregistrare fiscala in Romania 
     de PortalContabilitate.ro, 13-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Nerezidenti

     » Servicii de intermediere prestate de nerezidenti. Tratament fiscal 
     de Daniel Crevelescu, 09-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Nerezidenti