X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 18 Iulie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Mijloace de transport. Aspecte legate de deductibilitatea TVA

Otilia-Mihaela Roman Raspuns oferit de
Otilia-Mihaela Roman
Expert contabil si Consultant fiscal
Intrebare: Societatea X, platitoare de TVA are activitate de transport rutier de marfuri in interiorul tarii (cu mijloace de transport de la 3,5 tone in sus) si comert cu ridicata de cereale in anii 2011, 2012. Societatea se aprovizioneaza cu combustibil achizitionat cu bonuri fiscale si pe baza de facturi pentru aprovizionarea cu motorina cu card. Pentru perioada mentionata, societatea nu are trecute pe bonurile fiscale denumirea societatii si numarul de inmatriculare al vehiculelor si nu mai detine anexele la facturile de achizitie combustibil.

1. Societatea X avea obligatia sa asigure justificarea deducerii TVA din facturi/bonuri fiscale pentru combustibilul achizitionat?

2. Daca acceptam ca foaia de parcurs este un astfel de document, continutul ei minimal se raporta la conditiile generale pentru un document justificativ din Ordinul 3512/2008 pentru anii 2011-2012 sau de la 01.07.2012, acestea trebuie sa contina si norma de consum, asa cum este indicat la art.145 indice 1 si NM sau tot ce cuprinde acest articol si norma nu are incidenta, nu se aplica acestui tip de vehicule, acestea nefiind susceptibile de limitare si nici in categoria celor exceptate?

3. Societatea X, neindeplinind conditiile de forma pentru deducerea TVA din bonurile fiscale, va invoca respectarea conditiilor de fond. Fiind vorba de vehicule de transport marfa, respectarea conditiilor de fond (pentru justificarea deducerii TVA) inseamna ca trebuie sa dovedeasca ca a folosit combustibilul achizitionat in vederea efectuarii de operatiuni taxabile (art. 145 CF). Care sunt implicatiile fiscale?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 66030 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Mijloace de transport. Aspecte legate de deductibilitatea TVA

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x