X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 19 Octombrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Normele de aplicare a ordonantei privind casele de marcat vor fi actualizate

PortalContabilitate.ro Raspuns oferit de
PortalContabilitate.ro
contabil
Pe site-ul Ministerului Finantelor Publice, la rubrica Transparenta decizionala, a fost publicat un proiect de Hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.

Avand in vedere ca normele nu au mai suferit modificari din anul 2009, se impune actualizarea acestora in sensul corelarii cu modificarile aduse ordonantei 28/1999 in ultima perioada.

Proiectul propune norme de aplicare a reglementarilor privind casele de marcat echipate cu jurnal electronic precum si clarificarea anumitor aspecte legate de obligativitatea utilizarii caselor de marcat:

1. Conform art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999 operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Proiectul propune clarificarea notiunii de "substitute de numerar".

Potrivit acestuia, sunt considerate substitute de numerar tichetele de masa, voucherele de vacanta, tichetele cadou si tichetele de cresa, tichetele sociale, tichetul Rabla i altele asemenea, acordate potrivit legii.

2. Clarificari cu privire la comertul ocazional exceptat de la obligatia de utilizare a caselor de marcat. Conform proiectului, in sensul ordonantei de urgenta, prin livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie se intelege acele activitati desfasurate cu caracter permanent sau sezonier. Nu intra in aceasta categorie livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate ocazional, direct catre populatie, de catre operatorii economici, altii decat comerciantii cu amanuntul.

Prin comert ocazional se intelege actele de comert cu caracter intamplator, efectuate pe durata limitata de timp cu ocazia unor targuri, saloane, sarbatori cu caracter laic, expozitii cu vanzare, precum si livrarile de bunuri catre proprii angajati pentru uzul propriu.

3. Clarificari privind activitatile care se incadreaza in exceptiile de la obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale prevazute la art. 2 din ordonanta de urgenta.


Sursa: www.contabilul.manager.ro
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x