X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 21 August 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Obligatia de plata a TVA. Regim fiscal

Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal
valabil la 31 Oct 2016
Intrebare: Cine este persoana obligata la plata TVA, care este articolul din lege din care rezulta acest aspect si modul in care se plateste/colecteaza efectiv aceasta taxa (colectare pe factura de catre prestator, plata efectiva a beneficiarului, aplicare regimuri speciale,i nregistrare in alt stat etc.) pentru fiecare din urmatoarele situatii referitoare la prestarea de servicii efectuata de o persoana impozabila din Romania, inregistrata normal in scopuri de TVA si in ROI:
1. Servicii prestate catre o persoana impozabila din UE cu cod valid de TVA pentru care se aplica art. 278 alin. (2)?
2. Servicii prestate catre o persoana impozabila din UE fara cod valid de TVA (considerata neimpozabila pentru locul prestarii) pentru care se aplica prevedrile art. 278 alin. (5) lit.d (2 si 3) si f atunci cand locul este in alta tara decat cea a beneficiarului sau prestatorului si servicii pentru care se aplica art. 278 alin. (5) lit. h)?
3. Servicii prestate catre o persoana impozabila din NON-UE pentru care se aplica art. 278 alin. (2)?
4. Servicii prestate catre o persoana neimpozabila din NON-UE pentru care se aplica prevedrile art. 278 alin. (5) lit.d (2 si 3) si f atunci cand locul este in alta tara decat cea a beneficiarului sau prestatorului si servicii pentru care se aplica art. 278 alin. (5) lit.e )si h)?
5. Servicii prestate catre o persoana impozabila din UE sau NON-UE pentru care se aplica prevederile art. 278 alin. (4) lit.a si art. 278 alin. (6) lit.b) atunci cand locul este in alta tara decat cea a prestatorului sau a beneficiarului?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 59939 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Obligatia de plata a TVA. Regim fiscal

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x