X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 13 Decembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

OG 23/2017. Aspecte privind plata defalcata a TVA

Ela Dumitra Raspuns oferit de
Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 04 Oct 2017Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: 1) Pentru facturile si instrumentele de plata emise inainte de 01.01.2018 plata in contul de TVA a sumei aferente revine celui care incaseaza. Care este insa tratamentul pentru biletelor la ordin/CEC-urilor, SGB-urilor executate si emise dupa data de 01.01.2018? Acestea se incadreaza la art 14 alin (1) din OG 23/2017 avand in vedere ca sunt modalitati de plata fara numerar? Sunt tratate ca substitute de numerar respectiv cel care incaseaza are obligatia ca in termen de 7 zile de la incasare sa vireze TVA aferent in contul propriu de TVA?

2) La art. 15 alin (4) sunt tratate creantele cesionate. Care este tratamentul cesiunilor de creanta in derularea tranzactiei de factoring?
De exemplu:
valoare factura 1,000 lei din care TVA 160 lei
data factura 22.08.2017
scadenta 22.09.2017
data finantare factoring 25.08.2017
finantare 85% din valoarea facturii 850
dobanda 3
In data de 22.09.2017, banca incaseaza 1.000 lei valoarea facturii finantate opreste 85% finantarea si dobanda aferenta si transfera in contul societatii suma de 147 lei. Cand se plateste TVA aferent facturii?
Societatea incaseaza numai 147 lei, completeaza cu diferenta de 13 lei si transfera in contul de TVA cei 160 lei.

3) Ce se intampla cu disponibilul aflat in contul de TVA pe data de 25 ale lunii daca se omite a se face ordin de plata pentru TVA? Se executa imediat contul? Pe data de 25 ale lunii trebuie sa avem disponibil pentru TV de plata?
Daca nu se executa imediat contul de TVA si se are in vedere calcularea penalitatilor si dobanzilor se aplica legea insolventei prin care, in perioada de observatie, nu se percep dobanzi si penalitati?

4) Clientul achita intreaga valoare a facturii in contul curent. Este sanctionat pentru eroare. Cum opereaza furnizorul suma incasata?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 62042 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
OG 23/2017. Aspecte privind plata defalcata a TVA

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x