X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 August 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

ONG. Ajustare cheltuieli neimpozabile

Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar
valabil la 16 Feb 2017Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Referitor la intrebarea:
Care este procedura corecta in cazul ONG de aplicare a prevederilor art. 15 alin. (3) din Legea 227/2015 coroborat cu prevederile pct. 3 Sectiunea II din HG 1/2016 privind Normele Metodologice de aplicare a Legii 227/2015. In conformitate cu prevederile art. 15 alin (3) din Legea 227/2015 la calculul rezultatului fiscal al organizatiilor nonprofit sunt considerate de asemenea venituri neimpozabile si alte venituri realizate pana la nivelul echivalentului in lei a sumei de 15.000 euro intr-un an fiscal dar nu mai mult de 10% din veniturile totale neimpozabile prevazute la alin (2) art. 15.

Conform instructiunilor de calcul a rezultatului fiscal, redate la pct. 3 sectiunea II din Normele metodologice de aplicare a Legii 227/2015 privind Codul fiscal respectiv la lit. e) determinarea valorii deductibile a cheltuielilor corespunzatoare veniturilor neimpozabile mentionate la alin. (2) si (3) din Legea 227/2015 se efectueaza si prin ajustarea cheltuielilor deductibile in conformitate cu prevederile art. 25 din Codul fiscal. Pentru efectuarea ajustarilor prevazute la art. 25 din Codul fiscal respectiv la alin (4) lit e) se regasesc drept cheltuieli nedeductibile, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile.

La calculul rezultatului fiscal in cazul organizatiilor nonprofit pentru veniturile neimpozabile mentionate la art.15 alin (3) trebuie luate in calcul si cheltuieli nedeductibile aferente acestor venituri neimpozabile. Care este modul de determinare al cheltuielilor nedeductibile?

Completare:
Consider ca veniturile neimpozabile in cuantum maxim de 15.000 euro mentionate la alin. (3) al art.15 denumit "Reguli generale de impozitare" nu au acelasi tratament fiscal cu cele mentionate la art. 25 respectiv nu presupun cheltuieli nedeductibile aferente. Potrivit normelor de aplicare referitoare la modul de calcul al profitului impozabil aferent unui ONG legiuitorul nu mentioneaza modul de calcul al acestor cheltuieli nedeductibile aferente veniturilor neimpozabile mentionate la alin. (3) art.15. Procentul rezultat se aplica asupra cheltuielilor aferente activitatii economice, suma rezultata fiind cheltuieli aferente veniturilor neimpozabile, prin urmare cheltuieli nedeductibile." Acest plafon de venituri neimpozabile nu presupune si cheltuieli nedeductibile aferente pentru ca acest rationament ne conduce de fapt la determinartea unui "Profit impozabil" care nu este supus impozitului pe profit. Care este procedura?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 59962 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
ONG. Ajustare cheltuieli neimpozabile

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x