X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 24 Noiembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Plati in numerar efectuate pe teritoriul unui alt stat. Legea 70/2015

Irina Coma Raspuns oferit de
Irina Coma
Consultant fiscal, expert contabil si auditor
valabil la 18 Mai 2016
Intrebare: O societate din Cehia ( UE) presteaza un serviciu de reparatii pentru un camion al firmei X din Romania. Contravaloarea totala a reparatiei se ridica la suma de 5.100 euro. Firma din Cehia solicita ca plata reparatiei sa se faca in numerar. Speta in cauza poate fi considerata depasire de plafon avand in vedere ca tranzactia s-a efectuat pe teritoriul altei tari? La art.1 alin. (3) din Legea 70/2015 se mentioneaza ca "Prevederile prezentului capitol se aplica si operatiunilor de incasari si plati in valuta efectuate pe teritoriul Romaniei. Incadrarea in plafoanele prevazute de prezentul capito se efectueazain functie de cursul de schimb valutar comunicat de BNR de la data efectuarii operatiunilor de incasari sau plati".

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 61728 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Plati in numerar efectuate pe teritoriul unui alt stat. Legea 70/2015

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

19Nov2017

Operatiuni in valuta efectuate de rezidenti

de Gabriela Ilicea valabil la 19 Nov 2017
09Nov2017

Plata diurna in numerar. Legea 70/2015

de George Nitescu valabil la 09 Nov 2017
21Iun2017

Plafon plati in numerar. Legea 70/2015

de Elena Garofil valabil la 21 Iun 2017
x