PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Reduceri comerciale acordate. Schimbarea cotei de TVA

Dana Hristu, valabil la 10-Ian-2017

Tags: reduceri comerciale, codul fiscal, TVA, bonusuri

Intrebare: Conform contractelor incheiate societatea va acorda bonus clientilor in functie de volumul vanzarilor aferente anului 2016 si va emite facturile respective in luna ianuarie 2017. Care este cota de TVA cu care se vor emite facturile in ianuarie 2017 (20% sau 19%) pentru bonus aferent anului 2016?
Dana Hristu Dana Hristu Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
Raspuns:
Conform art. 287 lit. c) din Codul fiscal, baza de impozitare a TVA se reduce in cazul in care rabaturile, remizele, risturnele si celelalte reduceri de pret prevazute la art. 286 alin. (4) lit. a) sunt acordate dupa livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor. 
Astfel cum prevede art. 282 alin. (9) din Codul fiscal si pct. 25 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare, in cazul evenimentelor mentionate la art. 287, taxa este exigibila la data la care intervine oricare dintre evenimente, iar regimul de impozitare, cotele aplicabile si cursul de schimb valutar sunt aceleasi ca si ale operatiunii de baza care a generat aceste evenimente. 
 
In cazul in care intervin evenimentele prevazute la art. 287 din Codul fiscal, ulterior datei la care se modifica cota de TVA si/sau regimul de impozitare, pentru ajustarea bazei de impozitare sunt aplicabile cota si regimul de impozitare ale operatiunii de baza care a generat aceste evenimente. Pentru operatiunile a caror baza impozabila este determinata in valuta, cursul de schimb valutar utilizat pentru ajustarea bazei de impozitare este acelasi ca al operatiunii de baza care a generat aceste evenimente, respectiv cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata pentru operatiunea de baza.

Totusi, in cazul in care nu se poate determina operatiunea de baza care a generat aceste evenimente, se vor aplica cota de TVA si regimul de impozitare in vigoare la data la care a intervenit evenimentul si, corespunzator, si cursul de schimb valutar de la aceasta data, in cazul operatiunilor pentru care baza de impozitare este determinata in valuta.
 Astfel, factura cu reducerea comerciala va avea acelasi regim TVA (aceeasi cota TVA) ca si operatiunea de baza, respectiv livrarea pentru care s-a acordat reducerea., respectiv cota de 20%, in cazul dat, chiar daca factura se emite in anul 2017.



Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici



Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Comision din vanzari prin automate de cafea. Tratament TVA 
     de Olguta Crevelescu, 20-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Achizitie rovinieta pentru drum rutier din Ungaria  
     de Georgeta Serban Matei, 18-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Achizitii de servicii din UE. Beneficiar neinregistrat in scop de TVA 
     de Dana Hristu, 18-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Acces la conferite pe teritoriul UE si taxe de aeroport. Declaratia 394 
     de Olguta Crevelescu, 18-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     » Transport pe teritoriul Romaniei pentru marfuri ce urmeaza a fi exportate. Tratament TVA 
     de Daniel Crevelescu, 18-Mai-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA