X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 15 Decembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Scutirea de impozit a profitului reinvestit in cazul anului fiscal modificat

Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov
Expert contabil
Intrebare: Societatea a optat pentru schimbarea exercitiului financiar si fiscal, astfel ca acesta este 1 aprilie anul N-31 martie anul N+1. Primul an financiar si fiscal va avea 15 luni, adica va include perioada 1 ianuarie 2018-31 martie 2019.
Dorim sa aplicam scutirea de impozit a profitului reinvestit, conform art.22 din Codul fiscal. Declararea si plata impozitului pe profit o facem trimestrial. Putem aplica scutirea de impozit a profitului reinvestit la sfarsitul anului (la 31 martie 2019) sau cum este recomandabil sa procedam? De exemplu, impozitul pe profit al anului financiar 1 ianuarie 2018-31 martie 2019 este 700.000 lei Investitiile efectuate si puse in functiune in perioada 1 ianuarie 2018-31 martie 2019 sunt in suma de 1.000.000 lei (Q1=100.000, Q2=200.000, Q3=300.000, Q4=200.000, Q5=200.000). Impozitul pe profit aferent profitului reinvestit este 1.000.000 lei * 16% = 160.000 lei. Repartizarea la rezerve a profitului pentru care s-a beneficiat de scutire, mai putin partea aferenta rezervei legale 1.000.000 lei * 5% = 50.000 lei, 129 = 1068 110.000 lei. Este corect?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 68167 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Scutirea de impozit a profitului reinvestit in cazul anului fiscal modificat

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x