PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

  •   Newsletter GRATUIT
  •   Da, doresc sa ma abonez. Primesc GRATUIT Raportul special "OUG 3/2017. Modificari aduse Codului fiscal. Exemple si interpretari" si informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului. Nota de informare



Mareste font Micsoreaza font Font default


120 ARTICOLE relevante pentru tag-ul venituri din 2017 conform legislatiei in vigoare:


     » Veniturile unei asociatii de proprietari. Depunerea declaratiei 101 
     de Otilia-Mihaela Roman, la 18-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe profit » Impozit pe profit

     Intrebare: 1. Avand in vedere art. 13 si 15 din Legea 227/2015, asociatiile de proprietari sunt obligate la plata impozitului pe profit incepand cu data de 01.01.2016 indiferent de tipul de venituri realizate? De exemplu, o asociatie care nu a avut niciodata in vector impozitul pe profit si care nu are niciun altfel de venit decat cel din incasarea cotelor de intretinere este obligata sa depuna declaratia ... [mai mult]

 
     » Tratament venituri din subventii 
     de Marilena Radulescu, la 18-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Baza de impozitare

     Intrebare: In cazul in care la data de 31.12.2016 cifra de afaceri, inclusiv veniturile din subventii, depaseste 500.000 euro iar daca excludem veniturile din subventii coboram sub 500.000 eur care este tratamentul incepand cu data de 01.02.2017? Societatea devine micro incepand cu 01.02.2017? Conform Codului fiscal art. 53, veniturile din subventii ies din baza de impozitare insa pe perioada cat a fost ... [mai mult]

 
     » Nerezidenti. Declararea veniturilor realizate 
     de Gabi Popescu, la 17-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Taxe si Impozite » Nerezidenti

     Intrebare: 1. Dobanzile si dividendele scutite se declara cu zero in Declaratia 100 in cursul anului? 2. Impozitul neretinut la sursa pentru servicii din comisioane prestate de nerezidenti, declarat in D100 se declara in D207 la randul 04? Daca da, voi trece ca baza de impozitare suma platita nerezidentului sau suma marita? 3. Unde se raporteaza veniturile din consultanta conform art. 223 alin. (1) lit. ... [mai mult]

 
     » Declararea veniturilor platite nerezidentilor. Regim fiscal 
     de Justinian Cucu, la 17-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Nerezidenti

     Intrebare: O societate X cu activitate principala in domeniul hotelier primeste de la un nerezident Y o factura care cuprinde venituri din: redeventa, comisioane, alte venituri. In baza conventiei de evitare a dublei impuneri si a a prezentarii Certificatului de rezidenta fiscala de catre Y.veniturile din redeventa sunt impozitate conform conventiei, comisioanele si alte venituri conform conventiei sunt ... [mai mult]

 
     » Raportarea obligatiilor fiscale privind veniturile asimilate salariilor 
     de Justinian Cucu, la 16-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Taxe si Impozite

     Intrebare: Referitor la intrebarea: Societatea plateste catre administrator (persoana fizica nerezidenta in Austria) indemnizatie de conducere si prima anuala. In decizia AGA de acordare a acestor venituri se precizeaza acordarea unei sume nete in valoare de 1000 euro/luna indemnizatie conducere si prima neta pentru rezultatele realizate 10.000 euro. Ce impozite datoram avand in vedere ca prezinta ... [mai mult]

 
     » Venituri din dividende obtinute din strainatate de o persoana fizica. Modalitatea de declarare si impozitare in Romania 
     de Otilia-Mihaela Roman, la 16-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Impozit pe venit » Impozit pe venit

     Intrebare: O persoana fizica romana, cu domiciliul in Romania, infiinteaza o societate in Hong Kong avand obiect de activitate activitati de online marketing si software cu firme Hong Kong, Statele Unite si alte tari NON UE. Ce taxe plateste persoana fizica in Romania fiind cetatean roman si avand resedinta in Romania tinand cont ca entitatea juridica pe care o conduce este straina si isi desfasurarea ... [mai mult]

 
     » Venituri din arenda realizate de veterani de razboi. Impozit si contributii sociale  
     de Gabriela Dita, la 16-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Taxe si Impozite » Alte taxe si impozite

     Intrebare: Incepand cu anul 2017, care este modul de calcul al impozitului si contributiei de sanatate aferente veniturilor din arendarea terenurilor agricole privind persoanele fizice? Persoanele fizice, veterane de razboi si urmasii acestora, sunt scutite de la plata acestor contributii?[mai mult]

 
     » Facturi publicitate TV de la firme din UE. Impozit pe veniturile nerezidentilor 
     de Dana Hristu, la 16-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Locul operatiunilor impozabile

     Intrebare: O societate din Romania primeste facturi pentru publicitate TV de la firme din UE. Din punct de vedere al Declaratiei 207 si al impozitului pe nerezidenti se considera ca locul prestarii in Romania? Se declara sau nu in D207?[mai mult]

 
     » Obligatii declarative privind veniturile platite nerezidentilor 
     de Justinian Cucu, la 15-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Taxe si Impozite » Nerezidenti

     Intrebare: Pentru serviciile prestate de nerezidenti (din SUA, Singapore, Republica Moldova) in anul 2016 catre o societate din Romania trebuie declarate veniturile in declaratia D207 in cazul in care serviciile au fost efectuate pe teritoriul tarii nerezidente si nu in Romania? Societatea platitoare nu a retinut impozit pe venituri aferente nerezidentilor tocmai pentru ca serviciile nu au fost prestate in ... [mai mult]

 
     » Declarare venituri obtinute de catre o reprezentanta. Implicatii fiscale 
     de Gabriela Ilicea, la 14-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Deducerea si rambursarea TVA

     Intrebare: Reprezentanta in Romania a unui nerezindent din UK pentru profiturile obtinute in Romania trebuie sa depuna declaratii la Finante? Facturile de prestare serviciu pentru a reprezenta o firma din UK in Romania sunt sau nu scutite de TVA? Aceste facturi pot fi facturate pe CUI-ul aferent reprezentantei fiscale din Romania? Daca da se schimba cota de TVA?[mai mult]

 

Pagina: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »