X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 14 Noiembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Tichete cadou acordate cu ocazia Craciunului

Dani Cucu Raspuns oferit de
Dani Cucu
Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.
valabil la 11 Dec 2017
Intrebare: Cu ocazia sarbatorilor de iarna, societatea decide sa acorde tichete cadou in valoare de 300 lei pentru toti salariatii, indiferent daca au copii in intretinere sau nu. Pentru copii minori ai salariatilor se acorda cadouri in valoare de 100 lei. Tinand seama de art. 76 alin. (4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal, este corect sa impozitez aceste sume pentru cele 2 cazuri in care exista salariati cu copii si salariati fara copii minori in intretinere, dupa cum urmeaza:
1. cel care nu are copil minor in intretinere din cei 300 lei, 150 lei nu se impoziteaza, iar ce depaseste, adica ceilalti 150 lei se calculeaza si retine impozitul pe salarii, precum si contributiile sociale
2. pentru salariatul care are copil minor in intretinere, tichetele cadou de 300 lei (150 lei pentru salariat si 150 lei pentru copil) nu se impoziteaza si ar trebui impozitata doar suma de 100 lei ce reprezinta cadoul pentru copilul minor al salariatului?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 67618 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Tichete cadou acordate cu ocazia Craciunului

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

13Nov2018

Tichete de masa acordate salariatilor. Regim fiscal

de Dana Hristu valabil la 13 Nov 2018
18Sep2018

Tichete de masa. Contract de mandat

de Dana Hristu valabil la 18 Sep 2018
27Iul2018

Incadrare cheltuieli de protocol. Tichete de masa

de Rodica Mantescu valabil la 27 Iul 2018
x