X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 23 August 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Tichete cadou. Excluderea din baza de calcul al contributiilor sociale

Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu
Consilier juridic
valabil la 05 Mai 2016
Intrebare: Referitor la intrebarea:
Cu ocazia sarbatorilor de Paste 2016 se acorda tichete cadou in valoare de 500 lei tuturor salariatilor societatii. In contextul modificarilor Codului fiscal, ce regim fiscal din punct de vedere al impozitarii, contributiilor va suporta diferenta de 350 lei care depaseste suma de 150 lei (neimpozabili)? Se vor retine salariatilor contributiile sociale sau doar impozitul? Dar din punct de vedere al angajatorului ce contributii trebuie calculate?

Completare:
Cum se impoziteaza tichetele cadou acordate de unitate cu ocazia sarbatorilor pascale. Se acorda tichete cadou in valoare de 500 lei pentru fiecare salariat in parte. In raspunsul anterior se specifica ca diferenta de 350 lei intre 500 lei acordati si 150 lei neimpozabili conform art. 142 lit. b) din Codul fiscal se considera venituri de natura salariala si ca atare se retin atat impozit pe venit cat si contributii sociale. Potrivit art. 142 lit. r) aceste sume nu se incadreaza la acest aliniat, ele fiind supuse doar impozitului pe venit si nu contributiilor sociale si daca nu la ce se refera acest articol? Acordarea tichetelor cadou cu ocazia sarbatorilor legale mentionate la art. 142 lit. b) sunt prevazute in contractul colectiv de munca.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 59989 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Tichete cadou. Excluderea din baza de calcul al contributiilor sociale

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

20Iul2017

Completare sectiune E3 din cadrul Declaratiei 112

de Dana Hristu valabil la 20 Iul 2017
10Mai2017

Tichete cadou acordate cu ocazia pensionarii

de Gabriela Dita valabil la 10 Mai 2017
02Mai2017

Executarea silita a tichetelor de masa

de Dani Cucu valabil la 02 Mai 2017
x