X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 24 Octombrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Tichete de masa. Regim fiscal

Dani Cucu Raspuns oferit de
Dani Cucu
Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.
Intrebare: Ce regim vor avea tichetele de masa de la 01.01.2018, avand in vedere noile reglementari fiscale? Ce impozit se calculeaza daca vor fi retinute si alte contributii? In ianuarie 2018, pentru un salariu brut de 3.000 lei, daca se acorda 20 de tichete de masa, ce impozite se calculeaza si se retin? Care este salariul net pe care il primeste salariatul? Care este modul de calcul?

Raspuns:
OUG 79/2017 nu a intervenit asupra tratamentului fiscal aplicat tichetelor de masa, in sensul ca si in anul 2018 se vor supune impozitului pe salarii, insa vor fi exceptate de la plata contributiilor sociale obligatorii.
 
In acest sens, potrivit Codului fiscal, astfel cum a fost modificat prin OUG 79/2017, tichetele de masa vor reprezenta, potrivit art. 76 alin. (3) lit. h), avantaje supuse impozitului pe salarii, iar, potrivit art. 142 lit. o) si art. 157 alin. (2), nu se vor cuprinde in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale si de asigurari sociale de sanatate si nici in baza lunara de calcul al contributiei asiguratorie pentru munca, potrivit art. 220 indice 4 alin. (2).
 
In ceea ce priveste deducerea personala, modificarea adusa de OUG 79/2018 vizeaza nivelul deducerilor personale acordate si plafonul de venituri realizate de persoanele aflate in intretinere, incepand cu 1 ianuarie 2018. In aceste conditii, sub rezerva unor modificari viitoare ale Codul fiscal si ale Normele metodologice de aplicare, potrivit pct. 12 alin. (1) pct. 13 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 77 din Codul fiscal, deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala se acorda pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza, in limita venitului realizat. Deducerea personala este stabilita in functie de venitul brut lunar din salarii realizat la functia de baza de catre contribuabil si numarul de persoane aflate in intretinerea acestuia. Or venitul brut lunar din salarii, asa cum prevede pct. 14 alin. (1) din Normele metodologice pentru aplicarea art. 78 din Codul fiscal, reprezinta totalitatea veniturilor realizate intr-o luna conform art. 76 alin. (1)-(3) din Codul fiscal de o persoana fizica, pe fiecare loc de realizare, indiferent de denumirea acestora sau de forma sub care sunt acordate, prin urmare include si tichetele de masa reglementate de art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal.
 
Cota de impozit pe salarii este de 10% pentru veniturile din salarii si asimilate salariilor realizate incepand anul 2018, potrivit art. 64 alin. (1) si art. 78 alin. (2) lit. a) si b) din Codul fiscal modificat de OUG 79/2017.
 
Potrivit Codului fiscal, astfel cum a fost modificat prin OUG 79/2017, incepand cu 1 ianuarie 2018, in cazul analizat, urmeaza asadar sa fie aplicate urmatoarele:
- cota de impozit pe salarii este de 10% si se aplica conform algoritmului prevazut de art. 78 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal;
- cota contributiei de asigurari sociale este de 25% si este datorata de catre persoanele fizice care au calitatea de angajati sau pentru care exista obligatia platii contributiei de asigurari sociale;
- cota de contributie de asigurari sociale de sanatate este de 10% si se datoreaza de catre persoanele fizice care au calitatea de angajati sau pentru care exista obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate;
- cota contributiei asiguratorie pentru munca este de 2,25% si este datorata de angajator;
- tichetele de masa nu se cuprind in baza de calcul al acestor contributii potrivit art. 142 lit. r), art. 157 alin. (2), art. 220 indice 4 alin. (2) din Codul fiscal in forma modificata de OUG 79/2017;
- nivelul deducerilor personale aplicabile incepand cu 1 ianuarie 2018 este cel prevazut de art. 77 din Codul fiscal in forma modificata de OUG 79/2017.
 
In masura in care, incepand cu 1 ianuarie 2018, salariul brut cuvenit unui salariat este de 3.000 lei, la care se adauga tichete de masa in valoare de 200 lei (20 tichete x 10 lei, de exemplu), castigul salarial va fi de 1.748 lei si tichetele de masa in valoare de 200 lei.
 
Angajatorul va avea obligatia calcularii si retinerii contributiei de asigurari sociale datorata de angajat de 750 lei (3.000 lei x 25%), a contributiei de asigurari sociale de sanatate datorata de angajat de 300 lei (3.000 lei x 10%) si a impozitului pe salarii de 202 lei.
 
Salariatul beneficiaza de o deducere personala de 135 lei in ipoteza in care nu are persoane aflate in intretinere, corespunzatoare transei de venit (3.151 – 3.200) pentru venitul lunar brut din salarii de 3.200 lei.
 
De asemenea, angajatorul va avea si obligatia calcularii si platii contributiei asiguratorii pentru munca in suma de 68 lei (3.000 lei x 2,25%).
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

18Sep2018

Tichete de masa. Contract de mandat

de Dana Hristu valabil la 18 Sep 2018
27Iul2018

Incadrare cheltuieli de protocol. Tichete de masa

de Rodica Mantescu valabil la 27 Iul 2018
24Iul2018

Tichete de masa. Implicatii fiscale

de Rodica Mantescu valabil la 24 Iul 2018
16Iul2018

Tichete de masa. Munca de acasa vs agenti de vanzari

de Gabriela Dita valabil la 16 Iul 2018
x