X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 Noiembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Tratamentul fiscal aplicat serviciilor prestate de nerezidenti

Justinian Cucu Raspuns oferit de
Justinian Cucu
Jurist si expert in proceduri fiscale
valabil la 29 Oct 2017Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: I) O societate din Romania va organiza un eveniment in Anglia. Intr-o prima etapa, societatea din Romania incheie un contract cu o societate din Marea Britanie (care este subcontractor) pentru servicii speaker. La finalul organizarii evenimentului, societatea din Romania va factura acest eveniment catre o societate din cadrul grupului (membra UE - Belgia). Societatea din Belgia factureaza la randul ei catre societatea din Romania comisionul de administrare (management fee).
1. Societatea din Romania va retine impozit pe veniturile nerezidentilor in cazul contractului incheiat cu societatea din Marea Britanie (pentru subcontractare speaker)?
2. Societatea din Romania va retine impozit pe veniturile nerezidentilor in cazul facturii de management fee primite de la societatea din cadrul grupului?

II) Aceeasi situatie avem si pentru organizarea unui eveniment in Republica Camerun, de catre o societate din Romania.
1. Societatea din Romania va retine impozit pe veniturile nerezidentilor in cadrul contractelor de prestari servicii, inchiriere sonorizare, speakeri etc. incheiate cu societati din Camerun?

Raspuns: 1. In ceea ce priveste veniturile platite societatii din Marea Britanie pentru serviciile prestate, consideram ca acestea, neplasandu-se in sfera redeventelor (definite la art. 7 pct. 36 din Codul fiscal), nu sunt impozabile in Romania. In acelasi timp, in conditiile in care, potrivit art. 223 alin. (1) lit. k) din Codul fiscal, doar serviciile prestate in Romania sunt impozabile in tara, in cazul in speta societatea din Romania nu va avea obligatii de retinere la sursa ori de declarare cu privire la veniturile platite societatii din Marea Birtanie.

2. Cu privire la veniturile platite cu titlu de cheltuieli de management, care in opinia noastra, nu se pot incadra in sfera comisioanelor deoarece consideram ca societatea din Belgia nu intermediaza contractele incheiate de societate din Romania, ci doar administreaza cheltuielile de natura celor efectuate in Marea Britanie, acestea vor fi impozabile in Romania in conformitate cu art. 223 alin. (1) lit. i) din Codul fiscal, indiferent de locul prestarii acestor servicii.

Asadar, potrivit art. 224 alin. (4) lit. d), venitul realizat de catre societatea din Belgia face obiectul impunerii cu o cota de 16% aplicata la venitul brut. Pentru acestea, societatea platitoare de venit va declara impozitul prin intermediul declaratiei 100 si va efectua plata acestuia pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care se face plata.

In acelasi timp, societatea platitoare de venit va avea si obligatia de declarare a venitului platit persoanei nerezidente in conformitate cu art. 231 din Codul fiscal. Astfel, urmeaza ca pana in ultima zi a lunii februarie sa depuna declaratia informativa 207 privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti aprobata prin OPANAF nr. 3695/2016.

In situatia in care societatea din Belgia prezinta un certificat de rezidenta fiscala, urmeaza a fi aplicabile prevederile art. 7 din Conventia dintre Romania si Belgia ratificata prin Legea nr. 126/1996 care statueaza ca profiturile unei intreprinderi a unui stat contractant nu sunt impozabile decat in acest stat, in afara de cazul in care intreprinderea isi exercita activitatea sa in celalalt stat contractant prin intermediul unui sediu permanent situat acolo. Asadar, urmeaza a fi analizate conditiile in care societatea din Belgia furnizeaza serviciile de management pentru a stabili daca aceasta are sau nu un sediu permanent in Romania, in conformitate cu prevederile art. 5 din Conventie. In cazul in care activitatea generatoare de venituri nu conduce la existenta unui sediu permanent in Romania, prezentarea certificatului de rezidenta fiscala va conduce la eliminarea obligatiei de retinere la sursa a impozitului si a obligatiilor declarative pentru platitorul de venit.

3. In ceea ce priveste regimul de impozitare al veniturilor platite unor societati din Camerun, pentru serviciile prestate de acestea pe teritoriul acestui stat si nu in Romania vor fi avute in vedere dispozitiile art. 223 din Codul fiscal care enumera veniturile care sunt impozabile in Romania. Astfel, serviciile care nu sunt prestate pe teritoriul Romaniei nu se regasesc printre veniturile impozabile, astfel incat platitorul unor astfel de venituri nu are obligatii de retinere a sursa a vreunui impozit sau alte obligatii declarative.

In concluzie, in conditiile in care serviciile mentionate nu pot imbraca forma redeventelor astfel cum sunt definite la art. 7 pct. 36 din Codul fiscal, nu vor exista obligatii fiscale ale societatii din Romania pentru sumele platite societatilor cameruneze.

Doar in situatia in care serviciile ar fi prestate in Romania, veniturile ar fi impozabile si supuse cotei de 16% aplicate la venitul brut in conditiile art. 223 alin. (1) lit. k) si ca urmare a faptului ca nu exista o Conventie pentru evitarea dublei impuneri intre cele doua state.
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x