X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 18 Decembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Vanzare cladire modernizata. Tratament fiscal TVA

Georgeta Serban Matei Raspuns oferit de
Georgeta Serban Matei
Consultant fiscal si expert contabil
Intrebare: Cum se face livrarea unei cladiri in sensul art. 292 alin. (2) lit. f)? Potrivit art. 292 alin. (2) lit. f) punctul 4 pentru a fi considerata cladire noua valoarea modernizarii trebuie sa depaseasca 50% din valoarea rezultata dupa modernizare. Este corect? De exemplu daca cladirea are valoarea de achizitie 100.000, modernizarea este de 80.000, calculul pragului de 50 % este: (100.000 + 80.000) / 2 = 90.000? Cladirea nu este considerata noua. Daca este vanduta dupa 31 decembrie a anului urmator achizitiei se poate vinde in regim de scutire ajustand TVA de la achizitie si modernizare?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 62108 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Vanzare cladire modernizata. Tratament fiscal TVA

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

10Dec2017

Vanzare bun imobil. Tratament TVA

de Amelia Dumitras valabil la 10 Dec 2017
01Dec2017

Vanzare teren construibil. Regim TVA

de Gabriela Ilicea valabil la 01 Dec 2017
x