X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 19 Septembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Venituri din consultanta sau servicii. Regim fiscal

Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov
Expert contabil
Intrebare: O societate comerciala are drept obiect principal de activitate "Activitati de contabilitate si audit financiar, consultanta in domeniul fiscal", cod CAEN 6920, realizeaza servicii de verificare a contabilitatii catre diversi clienti. Societatea este membru CECCAR si CAFR. Societatea are incheiate atat contracte de audit financiar in calitate de membru CAFR cat si contracte de servicii contabile in calitate de membru CECCAR. O parte din contractele incheiate in calitate de membru CECCAR au ca obiect:
- verificarea lunara a inregistrarii documentelor contabile, a situatilor contabile si a declaratiilor fiscale intocmite de catre client. In urma verificarilor se transmite clientului o nota de constatare si daca este cazul aspectele identificate ca fiind neconforme, modificarile de facut, etc.
- verificarea situatiilor de sinteza (raportari contabile, situatii financiare anuale, raportari catre organisme de reglementare). Pentru fiecare din situatiile de sinteza societatea de contabilitate emite un raport de certificare. Situatiile financiare si raportarile contabile depuse de catre client la ANAF sunt semnate de catre directorul economic, angajat al clientului. Societatea de contabilitate indeplineste cumulativ conditiile prevazute la art.47 din Codul fiscal pentru microintreprinderi dar veniturile realizate in baza acestor contracte de verificare a contabilitatii si a situatiilor de sinteza depasesc 20% din veniturile anuale totale.
Are societatea de contabilitate riscul ca in cadrul unei inspectii fiscale veniturile realizate in baza contractelor de verificare a contabilitatii si a situatiilor de sinteza sa fie incadrate ca fiind din consultanta?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 60410 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Venituri din consultanta sau servicii. Regim fiscal

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x