Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 13 Iulie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Achizitie software de la un furnizor din Elvetia. Impozitul pe veniturile nerezidentilor. Certificatul de rezidenta fiscala

valabil la 11 Mar 2020Conform legislatiei in vigoare!
Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa
Economist

Intrebare: In 25.02.2020 am inregistrat o factura de la un furnizor din Elvetia, respectiv o firma de software. Unitatea noastra din Romania beneficiaza de un software pentru proiectare transformatoare electrice valabil 1 an. Eu am inregistrat acest serviciu cu taxare inversa, la efectuarea platii catre furnizorul de servicii din Elvetia.

Trebuie platit impozit pe venit (16%) cu retinere la sursa? Furnizorul imi spune ca el este inregistrat in Elvetia si plateste taxe si impozite in tara sa si eu nu trebuie sa ii retin nimic Este corect?

Raspuns: Conform art. 7 pct. 36 alin. 2 lit. b din Codul fiscal din definitia redeventei sunt excluse platile pentru achizitiile de software destinate exclusiv operarii respectivului software, inclusiv pentru instalarea, implementarea, stocarea, personalizarea sau actualizarea acestuia.

Explicatii suplimentare cu privire la incadrarea ori nu ca redeventa a unei tranzactii care implica transferul de software sunt date pct. 2 alin. 3-8 din Normele metodologice date in aplicarea art. 223 alin. 1 lit. d din Codul fiscal, de unde rezulta ca ceea ce conteaza este natura drepturilor transferate.

Daca singurul drept transferat este limitat la copierea programului (descarcarea aplicatiei informatice), in scopul de a permite societatii utilizatoare sa-l exploateze intern, atunci suma platita nu imbraca caracterul unei redevente si nu intra in categoria veniturilor impozabile prevazute la art. 223 din Codul fiscal, nefiind necesara aplicarea impozitului pe veniturile nerezidentilor.

In schimb, daca este vorba de un transfer partial al dreptului de autor asupra software, lipsa obtinerii acestui drept reprezentand o incalcare a dreptului de autor ori daca suma este platita pentru folosirea sau dreptul de a folosi ideile sau principiile cu privire la software-ul respectiv, atunci este vorba de o redeventa, supusa impunerii prin retinere la sursa in Romania conform art. 221 si art. 223 alin. 1 lit. d din Codul fiscal.

Ca atare, platitorul de venit din Romania este cel care trebuie sa retina la sursa impozitul pe veniturile nerezidentilor, sa-l declare si sa-l achite la bugetul de stat. Impozitul este de 16% din valoarea bruta a redeventelor si se retine la sursa la momentul platii venitului/redeventei catre nerezident, se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR pentru ziua in care se efectueaza plata venitului si se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-a platit venitul conform art. 224 alin. 1, alin. 4 lit. d si alin. 5 din Codul fiscal. Impozitul va fi declarat in cursul anului in baza formularului 100 ”Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat”. In mod distinct, cu titlu informativ, pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat, societatea platitoare de venit din
Romania trebuie sa depuna in temeiul art. 231 alin. 1 din Codul fiscal si formularul 207 ”Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti”.

In situatia in care firma nerezidenta va pune la dispozitia societatii din Romania certificatul de rezidenta fiscala eliberate de autoritatile fiscale din Elvetia, in conformitate cu prevederile art. 1 alin. 3 si art. 230 alin. 1 si 2 din Codul fiscal se vor aplica cu prioritate prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Elvetia, mai exact pct. 4 din Protoculul la conventie. Potrivit acestui protocol, atat timp cat Elvetia nu a introdus in legislatia sa interna impozitarea la sursa a redeventelor platite nerezidentilor, dispozitiile paragrafului 2 al art. 12 cu privire la retinerea la sursa a unui impozit de 10% pentru redevente nu se aplica si redeventele se impoziteaza numai in tara de rezidenta a beneficiarului efectiv (in acest caz, numai in Elvetia).

Reiese ca pentru a nu impozita suma platita furnizorului elvetian, cel mai indicat este sa i se solicite acestuia transmiterea certificatului sau de rezidenta fiscala pentru a aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Elvetia in orice situatie, in mod specific, atunci cand suma platita ar putea fi tratata drept redeventa.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x