Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 8 Decembrie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Achizitie teren extravilan agricol. Tratament TVA

Intrebare: Se achizitioneaza un teren extravilan (agricol) de la o societate inregistrata in scopuri de TVA. In luna septembrie am primit promisiunea de vanzare-cumparare, urmand ca in luna octombrie sa se incheie contractul final.

Cum se inregistreaza in contabilitate? Cu taxare inversa sau fara taxare, fiind vorba de un teren agricol? Cum se declara in D300 si D394? Promisiunea de vanzare-cumparare se declara si aceasta?
Furnizorul este obligat sa emita factura fiscala sau se poate inregistra in baza contractului (deoarece acesta nu doreste emiterea facturii)?

Raspuns: Livrarea de terenuri agricole este scutita de tva fara drept de deducere conform art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal:
(2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:

f) livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile. In sensul prezentului articol se definesc urmatoarele:
1. teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare;

Potrivit art. 292 alin. (3) din Codul fiscal, orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea operatiunilor prevazute la alin. (2) lit. e) si f), in conditiile stabilite prin normele metodologice.

Ati mentionat ca furnizorul nu doreste sa emita factura. Avand in vedere acest aspect, presupun ca acesta nu a optat pentru taxarea livrarii (nu poate fi obligat sa opteze pentru taxare). Numai in cazul in care furnizorul ar fi optat pentru taxarea operatiunii prin notificarea organelor fiscale s-ar fi intocmit (obligatoriu) factura cu mentiunea taxare inversa.

Astfel, consider ca in speta data operatiunea este una scutita de tva fara drept de deducere si nu aplicati taxare inversa.

Societatea dumneavoastra raporteaza valoarea achizitiei doar prin decontul de TVA, formularul 300, la randul 30, fara a raporta achizitia si prin declaratia informativa cod 394. Prin declaratia 394 se raporteaza numai operatiunile taxabile din punct de vedere al tva in Romania.

La randul 30 in decontul de tva se raporteaza, atat avansul, cat si valoarea totala a terenului agricol achizitionat.

Monografia contabila:

Antecontract:
4093 =404

plata avans:
404 = 5121

contract de vanzare cumparare:
2111 = 404

Regularizare avans:
4093 = 404 suma cu minus

Plata diferentei:
404 =5121

Potrivit art. 319 alin. (7) din Codul fiscal, prin exceptie de la art. 319 alin. (6) lit. a) si d), persoana impozabila nu are obligatia emiterii de facturi pentru operatiunile scutite fara drept de deducere a taxei conform art. 292 alin. (1) si (2).

Livrarea terenului arabil este scutita de tva conform art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, deci furnizorul nu are obligatia emiterii facturii. Puteti inregistra achizitia pe baza contractelor incheiate la notariat (nu este obligatoriu in cazul de fata sa detineti o factura).

Potrivit art. 319 alin. (11) din Codul fiscal, persoana impozabila care nu are obligatia de a emite facturi conform prezentului articol poate opta pentru emiterea facturii.

Deci nu ar fi gresit sa se intocmeasca factura pentru livrarea in cauza, dar aceasta nu este obligatorie.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

03Dec2021

Servicii de cazare in regim hotelier

de Diana Popescu valabil la 03 Dec 2021
27Nov2021

Regim TVA pentru servicii de prelucrare

de Diana Popescu valabil la 27 Nov 2021
24Nov2021

Completare cod CAEN in decontul de TVA

de Elena Garofil valabil la 24 Nov 2021
25Nov2021

Import marfuri din UK

de Ana Avram valabil la 25 Nov 2021
23Nov2021

Modificare perioada fiscala TVA

de Elena Garofil valabil la 23 Nov 2021
x