Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 3 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Achizitii de la persoane fizice. D300 si D394

valabil la 24 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Ionut Jinga Raspuns oferit de
Ionut Jinga

consultant fiscal

Intrebare: Referitor la contractele incheiate cu persoane fizice pentru prestari de servicii si impozitate conform art. 114 din Codul fiscal prin retinerea la sursa a impozitului pe veniturile din alte surse:

- trebuie sa apara in Jurnalul de Cumparari?

- trebuie sa figureze in D300 la randul 30 Achizitii scutite?

- trebuie sa apara in D394 la capitolul D cu partener tip.2 "plata conform contract"?

Situatia se schimba in situatia in care persoana fizica depaseste plafonul de TVA si ne emite o factura in care inscrie venitul brut din contract + TVA aferenta? Cum trebuie declarata o astfel de factura in acest caz in D300 si D394?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5920

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 24 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103719 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

02Feb2023

Rambursare TVA prin inspectie fiscala

de Anca Bilas valabil la 02 Feb 2023
Intrebare: Am bifat in decontul de tva "da" pentru recuperare tva.Care sunt pasii de urmat? Trimit ei ce acte sa pregatim pentru control? Vin la sediu sau trebuie duse actele la ei?
02Feb2023

Cesiune creante. Scadere din evidenta creante neincasate. TVA la incasare

de Elena Garofil valabil la 02 Feb 2023
Intrebare: Avem o societate pe actiuni care doreste scoaterea clientilor incerti la data de 31.12.2022, prin cesiunea de creanta catre o terta parte. Societatea este inregistrata in Registrul Operatorilor cu TVA la incasare.1. In momentul scoaterii din evidenta a clientului incert, provizionat, TVA devine exigibila si trebuie platita de catre societatea cedenta?2. Pentru clientii incerti neincasati ...
31Ian2023

Incasare prejudiciu. Ajustare TVA

de Bajan Camelia valabil la 31 Ian 2023
Intrebare: Societatea TP urmeaza sa incaseze suma de 100 lei reprezentand contravaloare prejudiciu cauzat de la societatea X, care a livrat beton de calitate necorespunzatoare conform contractului de tranzactie incheiat. Ca urmare a acestui fapt, TP a facut cheltuieli diverse, pentru care a inregistrat & platit TVA. Suma de 100 lei nu intra in sfera de aplicabilitate TVA. Se impune ajustarea TVA pentru ...
01Feb2023

Aplicare regim special pentru piese filatelice si numismatice

de Bajan Camelia valabil la 01 Feb 2023
Intrebare: Daca pentru revanzarea pieselor filatelice si numismatice (timbre, monede, bancnote, carti postale) se poate aplica regimul TVA prevazut la marja de profit? Care este baza legala? Cumpararea se face de la persoane fizice sau juridice din Romania si vanzarea de asemenea.
31Ian2023

Regim fiscal TVA pentru comercializare carduri cadou pentru achizitie bunuri

de Amelia Dumitras valabil la 31 Ian 2023
Intrebare: Societatea noastra este o societate de vanzare cu amanuntul de ceasuri si bijuterii. Comercializam si carduri cadou (giftcard) care urmeaza a fi utilizate de catre clienti pentru achizitionarea de produse din magazinele noastre. Consideram ca vanzarea acestor carduri reprezinta o incasare anticipata, respectiv avansuri pentru viitoarele livrari de bunuri si, in consecinta, colectam TVA la ...
03Feb2023

Cota de TVA aplicabila pentru servicii de intermediere vanzare bunuri alimentare

de Amelia Dumitras valabil la 03 Feb 2023
Intrebare: O societate comerciala A are codul CAEN 4711 - produse alimentare cu cota 9%. Vinde marfurile unui singur furnizor B. La sfarsitul lunii societatea A factureaza societatii B un comision din vanzarile efectuate.Care este cota de tva pe care societatea A trebuie sa o foloseasca la facturarea comisionului?
x