X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Aprilie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Achizitii de servicii si bunuri din UE in legatura cu repararea unei ambarcatiuni. Regim TVA

Otilia-Mihaela Roman Raspuns oferit de
Otilia-Mihaela Roman
Expert contabil si Consultant fiscal
valabil la 26 Mar 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Am primit o factura de la un furnizor din Franta (cod valid de TVA) in care avem servicii prestate (pregatire yacht), dar si o serie de echipamente si obiecte de inventar cumparate pentru dotarea ambarcatiunii respective. Factura nu are TVA. Aplicam taxarea inversa, avand in vedere ca respectivele obiecte de inventar nu ajung pe teritoriul Romaniei? Ambarcatiunea este a firmei, dar nu va naviga la noi in tara. Ea va fi inchiriata unei firme din UE. Care este monografia contabila pentru inregistrarea acestei facturi? Ce declaram in D390 avand in vedere ca serviciile efectuate pe teritoriul Frantei intra la taxare inversa, iar bunurile nu, neavand dovada transportului? Avem alte obligatii declarative?

Raspuns:
Prestarile de servicii sunt impozabile in Romania, potrivit art. 278 alin. (2) din codul fiscal. Persoana obligata la plata taxei este societatea beneficiara, prin taxare inversa. Ca urmare, serviciile primite se raporteaza in declaratia VIES 390 cu simbol S si in decontul de TVA 300 pe randurile 7 si 7.1 (sumele fiind preluate si pe randurile 20 si 20.1).
 
Achizitiile de bunuri alocate repararii ambarcatiunii au locul livrarii in Franta – locul unde sunt puse la dispozitia beneficiarului. Din acest motiv, ar fi trebuit facturate de catre furnizorul francez cu TVA local de acolo.
 
Insa, este posibil, ca acesta sa beneficieze in Franta de o scutire de TVA pentru bunuri livrate pentru repararea de ambarcatiuni, daca acestea sunt destinate navigarii in largul marii.
 
Insa, cert este ca achizitia echipamentelor si obiectelor necesare repararii ambarcatiunii nu are locul in Romania, conform echivalentului art. 275 alin. (1) lit. c) din codul fiscal. Astfel, achizitia acestor bunuri este neimpozabila in Romania, nu se declara in declaratia 390, iar in decontul de TVA se raporteaza pe randul 28. Nu este vorba de o achizitie de bunuri intracomunutara, neavand locul in Romania (bunurile nu sunt transportate din Franta in Romania).
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x