Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 15 Noiembrie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Administrator SRL si presedintele unei fundatii umanitare. Tratament sponsorizare

valabil la 05 Sep 2019Conform legislatiei in vigoare!
Vera Constantin Raspuns oferit de
Vera Constantin
Expert contabil

Intrebare: O firma platitoare de impozit pe profit al carei administrator este si presedintele unei fundatii umanitare, poate efectua sponsorizari catre aceasta si le poate deduce din impozitul pe profit? De asemenea, daca asociatii firmei sunt afiliati de gradul I cu presedintele fundatiei? Care sunt implicatiile atat pentru firma cat si pentru fundatie? Firma le-a considerat cheltuieli nedeductibile si le-a dedus din impozit pe profit in limita de 20 %.

Raspuns:
Conform  art. 6 b) din Legea 32/1994 privind sponsorizarea: 
 
Art. 6. - Facilitatile prevazute in prezenta lege nu se acorda in cazul: 
a) sponsorizarii reciproce intre persoane fizice sau juridice;
b) sponsorizarii unei persoane juridice fara scop lucrativ de catre o persoana juridica care conduce sau controleaza direct persoana juridica sponsorizata.

Asadar, daca administratorul care este si presedintele  fundatiei umanitare, din perspectiva legii si a atributiilor detinute in cele doua entitati, se poate aprecia ca, in fapt, conduce sau controleaza direct fundatia umanitara.

Pe cale de consecinta, nu se poate face sponsorizarea (in conditii de optim fiscal) de catre societatea comerciala,al carei administrator este presedinte in societatea non profit. 
Prin acest articol 6 se stabileste baza legala pentru evitarea transferurilor financiare sau materiale care nu s-ar face in scop filantropic. Astfel societatea non profit nu poate fi beneficiara sponsorizarii de la societatea comerciala tinand cont de regimul de afiliere dintre acestea.
 
Si in cazul nr. 2, cand asociatii firmei sunt afiliati de gr.1 cu presedintele fundatiei este practic aceeasi situatie, se exercita o influenta notabila asupra fundatiei de catre asociatii/administratorului societatii comerciale, existand deci un tratament preferential pentru respectiva fundatie, prevaland acest criteriu al preferintei pentru entitatea sponsorizata in detrimentul scopului real, filantropic ce ar trebui sa stea la baza unei astfel de actiuni.
 
In privinta implicatiilor, in afara de faptul ca cheltuiala cu sponsorizarea isi mentine caracterul nedeductibil, la un eventual control, se poate aprecia ca nu trebuia dedusa din impozitul pe profit datorat, existand riscul de majoarea a sumei de plata reprezentand impozitul pe profit si calculand dobanzi si penalitati de intarziere societatii comerciale.
 
Referitor la implicatii la nivelul fundatiei umanitare, Art. 15 - Reguli speciale de impozitare din Codul fiscal, prevede:

(1) In cazul urmatoarelor persoane juridice romane, la calculul rezultatului fiscal sunt considerate venituri neimpozabile urmatoarele tipuri de venituri:
m) sumele primite ca urmare a nerespectarii conditiilor cu care s-a facut donatia/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva ca sumele respective sa fie utilizate de catre organizatiile nonprofit, in anul curent sau in anii urmatori, pentru realizarea scopului si obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, dupa caz.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x