Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 6 Aprilie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Agentie de turism

valabil la 11 Feb 2020Conform legislatiei in vigoare!
Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar

Intrebare: O agentie de turism din Romania, platitoare de tva, achizitioneaza servicii turistice de la un furnizor din Grecia. Serviciile constau in cazare si masa (la hotelul propriu al furnizorului, situat in Grecia). Primeste factura de la furnizorul din Grecia fara tva, desi furnizorul este inregistrat ca si platitor de tva, cu mentiunea „Exemption from VAT, article 28 of Law 2859/2000”. Agentia din Romania vinde serviciile turistice astfel: o parte clientilor sai persoane fizice si juridice, o parte unei agentii de turism din Republica Moldova si o parte unei agentii de turism din Italia.

1. Este corect ca factura de la furnizorul grec sa fie fara tva? Daca nu, poate fi trasa la raspundere si societatea din Romania?

2. Cand vand serviciile turistice descrise mai sus unei alte agentii de turism, se considera ca vand in beneficiul direct al calatorului, conf art. 311, alin (2) pentru ca pana la urma serviciul ajunge la calator si pot aplica regimul marjei? Daca da, atunci care sunt situatiile in care nu vand direct in beneficiul calatorului?

3. Care sunt situatiile in care nu sunt obligata sa folosesc regimul marjei? Cand vand clientilor persoane juridice servicii turistice efectuate in interiorul tarii, conform art. 311, alin (10)? In rest, indiferent ce servicii turistice vand si cui vand, sunt obligata la regimul marjei?

4. Cand vand serviciile descrise mai sus agentiei din Republica Moldova, cum trebuie sa fac factura din punct de vedere al tva si de ce (cu tva, la marja, scutit)? Dar cand vand agentiei din Italia?

5. Daca folosesc regimul normal (pentru ca se considera ca nu vand in beneficiul direct al calatorului si deci nu trebuie sa folosesc marja), ar trebui sa colectez, dar pun tva pe factura intocmita agentiei din Republica Moldova? Daca agentia din Republica Moldova este platitoare, fac scutit de tva, urmand ca agentia din Republica Moldova sa faca taxare inversa, conform art. 278, pct 7 din norme?
Serviciile prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliti in Romania catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti in afara Uniunii Europene sau, dupa caz, prestate de prestatori stabiliti in afara Uniunii Europene catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Romaniei, urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii si celelalte obligatii impuse de prezentul titlu, dar nu implica obligatii referitoare la declararea in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent daca sunt taxabile sau daca beneficiaza de scutire de taxa, si nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevazute la art. 316 si 317 din Codul fiscal.

6. La vanzarea biletelor de avion pot opta pentru regimul normal sau sunt obligat (pct. 6 din norme)? La biletele de avion trebuie sa le inregistrez integral pe venituri sau pot inregistra pe venituri doar adaosul meu? La calculul plafonului de 1.000.000 euro pentru trecere la profit iau in calcul valoarea biletului sau doar adaosul meu?

7. Conform art. 311, alin (5), in cazul in care prestarile de servicii sunt realizate in afara UE, serviciul este considerat prestat de un intermediar si este scutit de taxa. Scutit cu drept de deducere sau fara?

8. Agentia din Romania presteaza atat servicii impozitate cu regimul special, cat si servicii in afara UE, scutite cu drept de deducere. Pentru cheltuielile generale ale agentiei (chirie, telefon, etc.) pot deduce TVA? Cum trebuie interpretat pct. 85, alin (3) si (4) lit d din Normele de aplicare ale art. 311?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Agentie de turism

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 76750 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x