Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 31 Iulie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Ajustare TVA. Plan de reorganizare confirmat in 2015

valabil la 15 Mai 2021Conform legislatiei in vigoare!
Cristina Cret Raspuns oferit de
Cristina Cret

Consultant fiscal

Intrebare: Potrivit art. 287, lit (d) din Codul fiscal, in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa ca urmare a intrarii in faliment a beneficiarului sau ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, prin care creanta creditorului este modificata sau eliminata, acesta din urma are posibilitatea ajustarii TVA.

Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare, iar in cazul falimentului beneficiarului, incepand cu data sentintei sau, dupa caz, a incheierii prin care s-a deschis intrarea in faliment, conform legislatiei privind insolventa.

Ajustarea se efectueaza in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a pronuntat hotararea judecatoreasca de confirmare a planului de reorganizare, respectiv a celui in care s-a decis, prin sentinta, sau, dupa caz, prin incheiere, intrarea in faliment.

In cazul in care intrarea in faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 si nu a fost pronuntata hotararea judecatoreasca definitiva/definitiva si irevocabila de inchidere a procedurii prevazute de legislatia insolventei pana la aceasta data, ajustarea se efectueaza in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019.

In luna ianuarie 2013, X SA a cerut deschiderea procedurii de insolventa in vederea reorganizarii;. Societatea noastra a solicitat inscrierea in tabelul creditorilor pentru intreaga suma restanta, respectiv 80.000.000 lei, suma confirmata si inscrisa de catre administratorii judiciari ai X SA in tabelul creditorilor.

In martie 2015 a fost aprobat planul de reorganizare al X SA care prevedea urmatoarele:
- toate creantele detinute de societatea noastra, atat cele inscrise in tabelul creditorilor cat si cele curente nascute dupa deschiderea procedurii de insolventa sunt inregistrate ca datorii ale X S.A. fara a fi transferate asupra X SPV, noua societate care a fost constituita si care a preluat patrimoniul si activitatea X S.A.

- creantele noastre inscrise in tabelul creditorilor in suma de 80.000.000 lei au fost in categoria a 5-a, cea a creantelor chirografare conform art. 96 din Legea 85/2006 pentru care planul prevedea plata in proportie de 30% din valoarea creantei.

- in urma incheierii procedurii de privatizare a X SA s-au incasat din creantele chirografare suma de 10.000.000 lei, in luna decembrie 2018 si creanta fata de X SA restanta la data de 31.12.2017, in suma de 20.000.000 lei nascuta dupa intrarea in insolventa a X SA, din sumele obtinute in urma finalizarii procedurii de privatizare a X SA

Societatea noastra are de incasat o creanta in suma de 50.000.000 lei reprezentand facturi emise pentru livrari de produse in perioada 2011-2013 la societatea X SA, societate care incepand cu luna iunie 2019 a intrat in procedura falimentului, procedura aflata in derulare la data prezentei.

Avand in vedere ca, asa cum rezulta din tabelul definitiv al creantelor, planul de reorganizare si sentinta de confirmare a planului de reorganizare, toate creantele chirografare nascute inainte de data deschiderii procedurii insolventei X SA au fost reduse la zero, deci nu vor mai fi recuperate, este posibila ajustarea bazei impozabile a TVA aferenta facturilor care compun creanta chirografara anulata, care nu mai poate fi recuperata de la debitoarea X SA?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Ajustare TVA. Plan de reorganizare confirmat in 2015

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 15 mai 2021.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 87608 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x