Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 16 Decembrie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Ajustarea TVA la intrarea in faliment a beneficiarilor. Scoaterea din evidenta a creantelor

valabil la 25 Iul 2019Conform legislatiei in vigoare!
Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa
Economist

Intrebare: Legislatie: Legea 30/2019 care modifica art. 287 lit d) din Codul Fiscal, astfel din 2019 ajustarea TVA devine posibila in situatia intrarii in faliment a beneficiarului.

1. Client intrat in faliment inainte de 31.12.2018, procedura faliment neinchisa inca la acest moment (an 2019) creanta de 119 lei provizionata 100% inainte de 31.12.2018 (din care 100 lei baza + 19 lei TVA). Avand in vedere Legea 30/2019 care modifica art. 287 lit d) Cod fiscal. Pentru a putea ajusta TVA este nevoie sa emitem o factura cu minus catre client avand in vedere ca acesta este inca activ si sa raportam factura de ajustare in declaratia 394? Pe aceasta factura de storno vom mentiona art. 287 d) si vom inscrie baza -100 lei si TVA -19 lei (adica baza si TVA-ul din factura initiala), dar cu minus sau trecem doar -19 pe factura (fara baza), iar valoarea facturii sa fie doar -19 ? (Monografia pentru ajustarea TVA va fi: Debit 4427 TVA colectat = Credit 411 cu valoarea de 19 lei).

2. Client intrat in faliment inainte de 31.12.2018, procedura faliment neinchisa inca la acest moment (an 2019). Avand in vedere Legea 30/2019 care modifica art. 287 lit d) Cod fiscal.
In cazul in care emitem facturi de ajustare TVA pentru clienti intrati in faliment (clienti care nu sunt radiati ONRC), facturile de ajustare TVA trebuie transmise clientilor?
Din art 330 (2) din Codul fiscal s-ar intelege ca nu trebuie emise si transmise facturi pentru ajustare TVA faliment. Insa aceasta se contrazice cu pct. 32 alin. (1) din Normele la Codul fiscal de unde reiese ca trebuie emisa factura si transmisa. Exista vreo obligatie de informare a acestor clienti ca s-a facut ajustare de TVA sau ca au fost trecute pe pierdere creantele aferente lor?

3. La art. 287 lit d) din Cod Fiscal (modificat de Legea 30/2019) sintagma de “prin care creanța creditorului este modificată sau eliminata” se refera doar la reorganizare sau si la faliment?
Astfel, la intrare in faliment, putem face ajustare TVA daca inca este creanta noastra inscrisa in tabelul de creante ca suma de plata?

4. In cazul in care pentru un client in faliment, creditorul nu s-a inscris la masa credala cu creanta (din omisiunea creditorului):
- este posibila ajustarea de TVA (la intrare in faliment sau la inchidere faliment)?
- trecerea pe pierdere creantei (dupa intrare in faliment sau la inchidere faliment) este cheltuiala deductibila? (anterior creanta a fost provizionata 100% in baza art. 26 (1) lit. j)

5. Client intrat in faliment inainte de 31.12.2018, procedura faliment neinchisa inca la acest moment (an 2019), creanta de 119 lei provizionata 100% inainte de 31.12.2018 (din care 100 lei baza + 19 lei TVA). Avand in vedere Legea 30/2019 care modifica art. 287 lit d) Cod fiscal. La momentul intrarii in faliment, odata cu ajustarea de TVA, se pot trece pe pierdere creantele? Dpdv fiscal se poate considera deductibila cheltuiala cu creantele trecute pe pierdere, daca anterior a fost constituit provizion 100% in baza art. 26 (1) lit. j)?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Ajustarea TVA la intrarea in faliment a beneficiarilor. Scoaterea din evidenta a creantelor

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 74613 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificările tVa de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificările tVa de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x