X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 27 Iunie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Analize laborator. Impozit venituri nerezidenti

Dana Hristu Raspuns oferit de
Dana Hristu
Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
Intrebare: In cazul achizitiei de servicii (test laborator pt a demonstra ca produsele sunt conforme standardelor cerute de client) din Turcia, servicii prestate pe teritoriul Turciei si la cerere, nu am primit Certificat de Rezidenta Fiscala. Cum tratam achizitia din punct de vedere a dublei impuneri? Retinem impozit 16%?

Raspuns: Incepand cu anul 2016, facturile platite nerezidentilor reprezentand prestari de servicii, altele decat prestari de servicii de management sau de consultanta in orice domeniu, nu sunt impozabile in Romania, serviciile nefiind prestate in Romania, ci in strainatate, intrucat nu se regasesc printre veniturile impozabile in Romania prevazute la art. 223 alin. (1) din Codul fiscal.

Astfel, consideram ca nu aveti obligatia sa retineti la sursa impozit pe veniturile nerezidentilor si nici sa solicitati certificatul de rezidenta fiscala al furnizorilor  in care serviciile (analizele de laborator) sunt prestate din strainatate.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x