Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 10 Decembrie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Anulare drept de deducere TVA pentru avans facturat, dar neachitat. Temei legal

valabil la 09 Oct 2019Conform legislatiei in vigoare!
Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal

Intrebare: In anul 2012 in urma unei inspectii fiscale pentru perioada 2009-2012 ni s-a anulat dreptul de deducere al TVA pentru niste facturi de avans prestari servicii primite, dar neachitate pana la data controlului. Articolul invocat de inspectori este art.134^2 alin (2) lit.b „b) exigibilitatea taxei intervine la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine faptul generator”, coroborat cu art. 145 alin (1) din Legea 571/2003.
Consider ca acest articol se refera la exigibilitatea taxei la data incasarii avansurilor de catre furnizor, fara ca acesta sa emita factura. De asemenea, consider ca fapta se incadreaza la art. 134^2 alin. (2) lit. a), articol pe care legiuitorul vine in anul 2010, (prin HG 768/2010 pentru modificarea normelor metodologice de aplicare a codului fiscal) si explica prin intoducerea pct. 16^1 alin.(1) ca exigibilitatea taxei in cazul facturilor de avans pentru o livrare de bunuri sau prestare de servicii este la data emiterii facturii chiar daca aceasta nu au fost incasata si drept urmare dreptul de deducere ia nastere la data la care a fost emisa factura adica la momentul exigibilitatii taxei. „16^(1) Prevederile art. 1342 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal se aplica in situatia in care facturile totale ori partiale pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii au fost emise inaintea faptului generator de taxa si includ si situatia in care sunt emise facturi pentru avansuri inainte de incasarea acestora”.

1. Aveam drept de deducere TVA la data la care a fost emisa factura?
2. HG 768/2010 transpune in legislatia noastra vreo directiva europeana sau vreo decizie a Curtii Europene de Justitie?
3. Exista vreo decizie a Curtii Europene de Justitie care sa trateze o problema asemanatoare cu cea expusa?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Anulare drept de deducere TVA pentru avans facturat, dar neachitat. Temei legal

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 74496 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificările tVa de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificările tVa de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x