Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 2 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Aplicarea conventei de evitare a dublei impuneri

valabil la 04 Ian 2023
Anca Ardelean Raspuns oferit de
Anca Ardelean

Consultant fiscal judiciar, membru CCF

Intrebare: Societatea X SRL din Romania este platitoare de impozit pe profit. A vandut in anul 2020 partile sociale detinute la Y SRL din Romania, platitoare de impozit pe profit, catre societatea Z SRL, societatea inregistrata fiscal in Italia. Conform contractului de cesiune incheiat intre parti, cesiunea a fost realizata cu titlu oneros pentru suma de 750.000,00 euro + dobanda anuala calculata conform euribor 3M + 1%, cu plata in 4 transe anuale (prima transa la semnarea contractului 150.000,00 euro, urmatoarele transe anuale platite la 30.12.n in valoare de 200.000,00 euro + dobanda anuala aferenta sumei ramase de achitat calculata conform euribor 3M + 1%).

La finalul acestui an societatea Z SRL din Italia achita transa 2 + dobanda de 12.564,00 euro, dupa care ne solicita restituirea dobanzii 12.564,00 euro pe motiv ca aceasta se impoziteaza cu 5% in Italia (conform art. 11 din Conventia de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si Italia), urmand sa ne plateasca ulterior suma de 11.935,80 euro. Ne-au solicitat certificat de rezidenta fiscala si specialistii lor ne-au spus ca in Romania ar trebui retinuta doar diferenta de impozit de 11% (16% impozit profit; 5% impozit retinut in Italia).

Studiind Conventia intre Romania si Italia aflam urmatoarele informatii:

1. Dobanzile provenind dintr-un stat contractant si platite unui rezident al celuilalt stat contractant sunt impozabile in celalalt stat.

2. Totusi, aceste dobanzi sunt de asemenea impozabile in statul contractant din care provin si potrivit legislatiei acelui stat, dar, daca beneficiarul efectiv al dobanzilor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depasi 5% din suma bruta a dobanzilor (acesta fiind articolul la care fac referire si specialistii in fiscalitate ai societatii Z SRL din Italia).

Punctul 4 al articolului 11 din Conventia incheiata intre Romania si Italia prevede ca: Termenul "dobanzi" folosit in prezentul articol inseamna venituri din titluri de creanta de orice natura insotite sau nu de garantii ipotecare sau de o clauza de participare la profiturile debitorului si in special veniturile din titluri de stat si veniturile din titluri de creanta sau obligatiuni, inclusiv primele si premiile legate de asemenea titluri sau obligatiuni. Penalitatile pentru plata cu intarziere nu sunt considerate dobanzi in sensul prezentului articol.

Astfel, am trage concluzia ca dobanzile prevazute in contractul de cesiune de parti sociale nu ar intra in sfera acestei conventii si ar trebui impozitat in Romania cu 16% conform art. 19 din Codul fiscal. Care sunt prevederile legale aplicabile in speta noastra? Ce alte informatii considerati ca ne-ar fi necesare pentru aceasta operatiune?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6920

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 04 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103603 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Nerezidenti

20Ian2023

Venituri din dobanzi si dividende realizate de persoana juridica nerezidenta

de Dani Cucu valabil la 20 Ian 2023
Intrebare: O societate din Romania detinuta in proportie de 90% de o societate din Israel si de mai mult de 2 ani. Societatea din Romania a primit de la asociat (persoana juridica din Israel) un imprumut pentru care a calculat si dobanda.1. In situatia in care se restituie imprumutul si dobanda, care este cota de impunere a veniturilor din dobanzi si ce obligatii declarative are societatea?2. Care ...
07Ian2023

Sucursala din Romania a unei societati din Turcia. Dobanzi si comisioane achitate

de Anca Ardelean valabil la 07 Ian 2023
Intrebare: O sucursala din Romania a unei societati din Turcia va trebui sa plateasca costul (comisioane, dobanda etc.) pentru o scrisoare de garantie bancara obtinuta in Turcia aferenta proiectului obtinut si semnat in Romania. In speta, societatea mama vrea sa-si recupereze costul cu scrisoarea de garantie bancara emise pentru proiectul din Romania, a carui beneficiar si realizator de venituri este ...
18Nov2022

Cesiune parti sociale persoane juridice nerezidente

de Elena Garofil valabil la 18 Nov 2022
Intrebare: O persoana juridica nerezidenta vinde titlurile de participare detinute la o societate romaneasca catre o alta societate nerezidenta. S-a stabilit in urma studierii legislatiei in vigoare ca va trebui sa isi desemneze un reprezentant in Romania si va achita impozitul pe profit in Romania.Daca societatea vinde titlurile de participare la pretul la care le-a dobandit sau chiar sub pretul de ...
26Oct2022

Regimul fiscal aplicabil veniturilor de natura comisioanelor realizate de nerezidenti

de Justinian Cucu valabil la 26 Oct 2022
Intrebare: In urma unor importuri de materiale de constructii din Turcia au fost prestate servicii de intermediere de catre o firma din Turcia pentru materialele achizitionate. Am primit factura cu serviciile de intermediere (comision) si trebuie sa facem plata (firma beneficiara este din Romania).Exista obligatia retinerii de impozit/redeventa (16%) la plata acestor servicii? In cazul in care vor ...
26Sep2022

Achizitie intracomunitara de servicii. TVA. Impozit pe nerezidenti

de Diana Ioana Tabara valabil la 26 Sep 2022
Intrebare: Am incheiat un acord cadru de prestari servicii (reparatii si intretinere utilaje tipografice, consultanta prin telefon, e-mail in legatura cu aceste servicii, diagnosticare prin internet a defectelor utilajelor, consultanta la montajul pieselor de schimb) cu o firma din Austria (cod valid de TVA in Austria). Am declarat acest acord cadru prin formularul 017. In baza acordului cadru mentionat a ...
06Sep2022

Impozitarea veniturilor persoanelor fizice nerezidente

de Dani Cucu valabil la 06 Sep 2022
Intrebare: Societatea comerciala A cu sediul in Romania a incheiat un contract de consultanta cu o persoana fizica autorizata din Spania. La momentul platii facturii, societatea A detine certificat de rezidenta fiscala din Spania, iar prestatorul isi desfasoara activitatea strict la sediul din Spania, fara a se deplasa in Romania.1. Contractul de consultanta trebuie inregistrat la ANAF prin depunerea ...
x