Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 30 Ianuarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Arendare teren. Pro-rata

valabil la 03 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Anca Bilas Raspuns oferit de
Anca Bilas

Expert contabil si Consultant fiscal

Intrebare: O societate incredinteaza un teren in arenda unei persoane fizice. Exista vreo exceptie sa nu se calculeze pro-rata da catre societatea arendatoare in situatia in care beneficiaza de scutire fara drept de deducere conform art. 292 alin. 2 lit. e? Activitatea principala nu face obiectul inchirieriilor/arendarilor.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2332

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 03 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103393 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Operatiuni scutite de TVA

30Ian2023

Regim fiscal TVA pentru servicii si lucrari protetice. Corectare deficiente aplicare

de Amelia Dumitras valabil la 30 Ian 2023
Intrebare: Din anul 2018 societatea aplica pro-rata, deoarece realizeaza atat operatiuni care dau drept de deducere, cat si operatiuni care nu dau drept de deducere. Societatea are si un laborator propriu de tehnica dentara, cu angajati tehnicieni dentari (acestia au deschise PFA si avem si contracte de prestari servicii lucrari protetica cu ei) si conform art. 292 din Codul fiscal, prestarile de servicii ...
21Ian2023

Determinare prorata

de Gabi Popescu valabil la 21 Ian 2023
Intrebare: O societate platitoare de TVA cu domeniul de activitate de servicii hoteliere primeste de la asociati in baza unor contracte de comodat 2 imobile. Societatea doreste sa le subinchirieze catre persoane juridice in regim de scutire fara drept de deducere.In acest caz:- se incadreaza societatea ca persoana partial impozabila in conformitate cu art. 300 din Codul fiscal?- este obligata la ...
18Dec2022

Vanzare apartament catre persoana fizica

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 18 Dec 2022
Intrebare: O firma a vandut un apartament catre o persoana fizica. Persoana fizica care a achizionat apartamentul este/nu este platitoare de TVA. Apartamentul s-a vandut in regim de scutire fara drept de deducere conform art. 292 alin. (2) lit. f. Pentru acest apartament s-a facut ajustare TVA, care se declara la randul 35 din decontul de TVA.Pentru aceasta tranzactie trebuie sa raportam in declaratia ...
07Dec2022

Prorata de deducere 2022. Prorata provizorie 2023

de Amelia Dumitras valabil la 07 Dec 2022
Intrebare: O societate a fost infiintata in august 2022 si a devenit platitoare de TVA incepand cu luna decembrie 2022, ca urmare a depasirii cifrei de afaceri (d300 trim). Partial, activitatea societatii este scutita de TVA conform art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, deci dreptul de deducere TVA se exercita pe baza proratei care ar trebui stabilita pentru anul 2023 pe baza activitatii din ...
24Nov2022

Conditii privind aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere pentru servicii sociale

de Amelia Dumitras valabil la 24 Nov 2022
Intrebare: Legea 197/2012 privind asigurarea calitatii in domeniul serviciilor sociale prevede obligativitatea acreditarii furnizorului de servicii sociale si licentierea cel putin a unui serviciu social in termen de 3 ani de la acreditare. Art. 292 alin. (1) lit. i) din Codul fiscal incadreaza in categoria operatiunilor scutite fara drept de deducere serviciile prestate de furnizorii de servicii sociale ...
18Nov2022

Cod de TVA anulat. Prestari servicii catre persoana impozabila din SUA

de Bajan Camelia valabil la 18 Nov 2022
Intrebare: O societate platitoare de TVA este declarata inactiva si i se anuleaza si codul de TVA (sediu social expirat). Societatea presteaza servicii de web design pentru un client din SUA si pana la data anularii TVA emitea facturi fara TVA. Pe perioada cat societatea are codul de TVA anulat, va emite in continuare facturile fara TVA catre clientii din SUA? Are vreo obligatie de colectare TVA pe ...
x