Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

  • Subiectul saptamanii
  • situatii financiare lichidare
    S-a depus S1039 in 12.12.2022. Se face dizolvare cu lichidare simultana. Deci, lichidarea incepe din 12.12.2022. Se considera exercitiu financiar incepand cu data de 12.12.2022 si se incheie dupa terminarea lichidarii cu depunere S1039 ...
    mai mult

Cadouri sub forma unei mese oferite angajatilor cu ocazia aniversarii societatii. Tratament fiscal

valabil la 25 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Nicolae Liviu Raspuns oferit de
Nicolae Liviu

Economist

Intrebare: O societate a aniversat 20 ani la sfarsitul lui 2022 si doreste sa organizeze o petrecere aniversara pentru toti angajatii in vara anului 2023. Din perspectiva angajatului, Codul fiscal precizeaza la art. 76 alin. (4) lit. a) ca nu sunt venituri impozabile veniturile reprezentand cadourile in bani si/sau in natura oferite salariatilor astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in regulamentul intern.

Din perspectiva angajatorului, Codul fiscal precizeaza ca sunt cheltuieli sociale in baza art. 25 alin. (3) lit. b), deductibile limitat in limita unei cote de 5% aplicata supra valorii cheltuielilor cu salariile personalului:

4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern;

Daca s-ar mentiona in contractul de munca sau in regulamentul de ordine interioara ca se acorda cadouri sub forma unei mese angajatilor in suma de pana la 300 lei/persoana cu ocazia aniversarii societatii, considerati ca am putea beneficia de prevederile articolelor sus amintite, tratand veniturile ca neimpozabile la angajat si cheltuieli sociale deductibile 5% la angajator? Ce ne recomandati pentru a nu fi considerate avantaje in natura?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2612

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 25 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103726 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Avantaje in natura

18Ian2023

Inregistrare avantaje in natura

de Elena Garofil valabil la 18 Ian 2023
Intrebare: Pentru o SRL cu un singur salariat, acesta primeste in functie de performantele avute in fiecare luna, diverse avantaje in natura. Spre exemplu: haine si diverse cadouri. Care este monografia contabila pentru aceste avantaje salariale pe statul de salarii? Care este monografia contabila pentru facturile de haine si cadouri care le primeste societatea pentru a le putea acorda salariatului?
13Ian2023

Consult oftalmologic. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 13 Ian 2023
Intrebare: Conform directivei europene 90/270/CEE transpusa in HG 1028/2006, societatile sunt obligate sa asigure salariatilor consult oftalmologic la angajare si de cate ori este cazul si daca este necesar, sa suporte costul ochelarilor. Nelamurirea noastra este urmatoarea: ce regim fiscal avem pentru costul consultului oftalmologic, cat si pentru costul ochelarilor? Sunt cheltuieli deductibile? Sunt ...
09Ian2023

Cheltuieli de formare profesionala. Necesitatea actului aditional

de Rodica Mantescu valabil la 09 Ian 2023
Intrebare: O societate platitoare de impozit pe profit a achitat pentru o parte din salariatii sai cursuri de excel avansat, acest curs fiind de folos direct in activitatea lor curenta in cadrul societatii. Cursurile s-au desfasurat online in timpul programului de lucru.Este obligatoriu sa incheiam cu salariatul act aditional privind suportarea cheltuielilor cu aceste cursuri? Suma nu este foarte mare, ...
24Nov2022

Obligatii fiscale si contabile privind avantajele in natura

de Dani Cucu valabil la 24 Nov 2022
Intrebare: O SRL microintreprindere si platitoare de tva incheie un contract de inchiriere a unui apartament (proprietarul este persoana fizica) pe care il pune la dispozitia unui salariat (cu norma de 8 ore/zi) ca si locuinta de serviciu. Lunar, in baza contractului de inchiriere societatea achita chiria lunara prin transfer bancar.1. Este necesara declararea acestui apartament ca punct de lucru?2. ...
24Sep2022

Cheltuieli deductibile in cota de 50%. Tratament fiscal la salariati

de Elena Garofil valabil la 24 Sep 2022
Intrebare: Avem salariati din diverse departamente: vanzari, achizitii, contabilitate si director general. Pentru fiecare avem o limita de consum de carburant pentru deplasare la si de la domiciliu la locul de munca, dar nu in functie de distanta dintre acestea. Se calculeaza deductibilitate 50% - 50% la consumul de carburanti, asigurari, chirie si reparatii auto. La contabilitate calculez 100% ...
25Sep2022

Avantaje acordate salariatilor. Tratament fiscal

de Rodica Mantescu valabil la 25 Sep 2022
Intrebare: Societatea a angajat cetateni din Republica Moldova. Urmatoarele cheltuieli reprezinta avantaj in natura:- cheltuieli cu transportul din Republica Moldova in Romania;- cheltuieli cu taxa consulara si pentru permis sedere;- cheltuielile cu cazarea si utilitatile?Daca aceste cheltuieli nu le clasificam ca avantaje in natura, le putem considera cheltuieli nedeductibile (TVA aferenta ...
x