Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 9 August 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Casa de amanet. Vanzare bijuterii si/sau fragmente de bijuterii. TVA

valabil la 23 Iul 2020Conform legislatiei in vigoare!
Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal

Intrebare: Societatea cu obiect de activitate casa de amanet devine proprietar pe bijuterii uzate din aur si argint, pe care le poate revinde ca atare sau ca material in vederea prelucrarii. Avand in vedere modificarile aduse Codului fiscal si normelor de aplicare de HG 340/2020, prin care se completeaza Titlul VII, punctul 86, alin 2, lit h, cu mentiunea ca nu sunt bunuri sh in sensul art. 312 alin 1, obiectele executate din metal pretios „daca aceste obiecte nu mai sunt apte sa indeplineasca functionalitatea lor initiala si nu au pastrat decat functionalitatile inerente acestor metale si pietre”. Asadar, in baza acestei modificari, o casa de amanet poate pune in vanzare bijuteriile uzate provenite din contractele expirate, cu aplicarea masurilor simplificate.

1. Aplicarea masurilor simplificate este obligatorie sau optionala?
2. In situatia in care dorim sau avem obligatia aplicarii masurilor simplificate, cum s-ar putea face o vanzare, avand in vedere ca societatea aplica metoda CMP lunar? Cum se calculeaza marja la momentul vanzarii, pentru calcularea corecta a TVA?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Casa de amanet. Vanzare bijuterii si/sau fragmente de bijuterii. TVA

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 78872 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

07Aug2020

Cifra de afaceri pentru trecerea la platitor de TVA

de Olguta Crevelescu valabil la 07 Aug 2020
05Iul2020

Venituri din despagubiri. Impozitare microintreprindere

de Vera Constantin valabil la 05 Iul 2020
03Iul2020

Livrare bunuri catre partener roman in UE

de Anca Ivanov valabil la 03 Iul 2020
25Iun2020

Regim declarativ ajustare baza de impozitare

de Ela Dumitra valabil la 25 Iun 2020
13Iun2020

Ajustare TVA la casarea unui mijloc fix

de Anca Ivanov valabil la 13 Iun 2020
x