Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 8 Octombrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

CIM cu timp partial. Reglementari legale. Stagiu de cotizare

valabil la 25 Aug 2022Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: Societatea noastra urmeaza sa incheie un contract individual de munca cu timp partial, in urmatoarele conditii:
- O fractie de norma ce nu va depasi 88 ore/luna (in functie de numarul de zile lucratoare din luna), incepand cu a 13-a zi lucratoare din luna.
- Durata zilnica a timpului de munca nu va depasi 8 ore in cadrul programului de lucru.
- Repartizarea programului de munca se face dupa cum urmeaza: orele 9:00 - 17:30, cu o pauza de masa de 30 de minute conform Regulamentului intern, incepand cu a 13 zi lucratoare din luna.

Va rugam sa ne precizati daca:
- exista vreo prevedere legala care sa interzica o astfel de repartizare a timpului de munca, in cazul unui contract de munca cu timp partial?
- daca nu exista o astfel de prevedere, contractul de munca incheiat conform celor descrise anterior indeplineste conditiile stipulate la art. 103 din Codul muncii, respectiv fractiunea de norma a acestui salariat se poate considera ca este inferioara numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil?
- fiind vorba de un numar mai mic de zile lucrate intr-o luna decat un angajat cu norma intreaga, se poate aplica principiul timpului inegal de munca mentionat la art. 116 din Codul Muncii? Mai exact este corect sa aplicam acest principiu si in cazul contractului de munca cu timp partial?

Totodata va rugam sa ne mentionati daca un salariat care are doar contracte de munca cu timp partial, iar durata timpului de lucru insumata a acestora este cel putin egala cu 8 ore / zi, poate reprezenta vreo problema pentru salariatul respectiv din punctul de vedere al legislatiei muncii? Daca durata timpului de lucru insumata a contractelor de munca cu timp partial este mai mica de 8 ore / zi acest lucru ar putea afecta calculul punctului de pensie pentru salariatul respectiv?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5510

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 25 aug 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 99419 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Legislatie

30Sep2022

Forma de colaborare cabinet medical

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 30 Sep 2022
Intrebare: O firma cu obiect de activitate activitati medicale, respectiv cabinet de ginecologie (presteaza servicii doar catre persoane fizice), pentru a putea sa isi desfasoara activitatea colaboreaza cu 6 medici, 3 dintre ei sunt medici cu experienta si 3 dintre acestia sunt rezidenti. Toti 6 lucreaza sub parafa doctorului care este si administratorul firme. Nu se doreste sa se incheie contracte de munca ...
25Sep2022

Contract de superficie. Impozit

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 25 Sep 2022
Intrebare: Dorim sa intelegem cat este impozitul anual din redeventa incasata de un proprietar pe baza unui contract de superficie. Vrem sa incheiem un asemenea contract cu un proprietar care doreste sa primeasca suma neta (i.e. 1.500 euro/ha/an), ceea ce inseamna ca noi va trebui sa suportam impozitul.
23Sep2022

Subventie pentru incadrarea in munca a somerilor. Aspecte juridice

de Ionut Jinga valabil la 23 Sep 2022
Intrebare: Conform art. 85 (1) angajatorii care incadreaza in munca, pe perioada nedeterminata, someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor ...
20Sep2022

Servicii de consultanta prestate catre un partener din Suedia. Tratament fiscal

de Mariana Prejbeanu valabil la 20 Sep 2022
Intrebare: O societate presteaza servicii de consultanta pentru o societate din Suedia. Angajatul societatii din Romania se deplaseaza in Suedia pentru a efectua aceste servicii. Intr-o perioada de 6 luni el sta in jur de 3/4 zile pe saptamana in Suedia.1. Factura emisa de societatea din Romania catre societatea din Suedia este considerata factura de pestari servicii intracomunitare si se emite fara ...
19Sep2022

Conventie individuala de munca

de Anca Ardelean valabil la 19 Sep 2022
Intrebare: Prevederile de la pct. 68 din OG nr. 16/2022 includ in sfera de aplicare numai contractele de munca reglementate de Legea nr. 53/2003 din Codul Muncii sau aceste prevederi se aplica si in cazul conventiilor individuale de munca prevazute la art. 33 alin. 1 lit. b din Legea nr. 1/2005 privind organizarea si functionarea cooperatiei?Prevederile de la pct. 5 din OG nr. 16/2022 privind conditia ...
08Sep2022

Plati si incasari in numerar. Asociere jocuri de noroc

de Olguta Crevelescu valabil la 08 Sep 2022
Intrebare: O microintreprindere are incheiat un contract de asociere in participatie cu un organizator jocuri de noroc. Organizatorul este persoana desemnata conform contractului, atat la plata taxelor, precum si la tinerea contabilitatii. Societatea noastra primeste lunar un decont insotit de o dispozitie de plata de la organizator pentru cota de participare stabilita. Aceste sume pot depasi plafonul de ...
x