Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 1 Decembrie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Seminare online

vezi aici toata colectia >>>


Construire imobil pe teren concesionat si schimb de servicii

Intrebare: Societatea noastra a concesionat din domeniul public, pe o perioada de 25 de ani, un teren in vederea construirii unei cladiri. In plus, conform contractului, avem obligatia de a amenaja pe propria cheltuiala si spatiile publice adiacente (domeniu public), ce nu fac obiectul concesionarii. La finalizarea lucrarilor de utilitate publica, acestea se predau administratiei locale, valoarea lor urmand sa se recupereze prin compensare lunara cu echivalentul redeventei pe 10 ani. Suntem platitori de tva si am dedus tva pentru toate investitiile facute, atat pe spatiul concesionat, cat si pe domeniul public.

Dupa finalizarea tuturor investitiilor, cand au mai ramas 20 de ani din concesiune:

Care este perioada de amortizare fiscala si contabila a cladirii construite? Perioada ramasa din concesiune sau durata normala de functionare tinand cont de prevederile literei c) pct. 26 din Normele de aplicare a art. 28 alin. 12 litera c) din Codul fiscal?

Care este perioada de amortizare a racordurilor (bransamentelor) la utilitati (apa, curent, gaz)? Se tine cont de perioada contractului de concesiune? Prin politicile contabile se poate stabili o perioada unitara de amortizare pentru aceste imobilizari (bransamente), de exemplu 2 ani?

Care este monografia contabila pentru inregistrarea lucrarilor de pe domeniul public (care nu este concesionat) si pentru compensarea acestora cu echivalentul redeventei pe o perioada de 10 ani? Care sunt implicatiile TVA ale acestei operatiuni?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Construire imobil pe teren concesionat si schimb de servicii

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 sep 2020.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 81314 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

12Nov2020

Primirea unui teren ca donatie

de Anca Ivanov valabil la 12 Nov 2020
12Nov2020

Contract superficie

de Gabi Popescu valabil la 12 Nov 2020
25Sep2020

Corectie inregistrari contabile perioada 2009-2019

de Vera Constantin valabil la 25 Sep 2020
x