X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 25 Mai 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Decizia Comisiei fiscale centrale nr. 1/2019

PortalContabilitate.ro Raspuns oferit de
PortalContabilitate.ro
contabil
19 Apr 2019Conform legislatiei in vigoare!
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 282 din data de 12 aprilie 2019, a fost publicat OMFP nr. 1948/2019 privind aprobarea Deciziei Comisiei fiscale centrale nr. 1/2019

Prin acest ordin, Comisia fiscala centrala adopta urmatoarea solutie, in vederea aplicarii unitare a a prevederilor art. 6 alin. (1) lit. c) din Ordonanta Guvernului nr.10/2015:

"In cazul operatiunilor de schimb valutar de cumparare valuta de catre casa de schimb valutar prin plata catre client a unei sume in lei, conditia prevazuta la art. 6 alin. (1) lit. c) din OG nr. 10/2015 pentru organizarea Loteriei bonurilor fiscale, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 166/2015, cu completarile ulterioare, respectiv "are valoarea totala exprimata in moneda nationala, egala cu valoarea extrasa conform art. 2 alin. (1) lit. a)", se considera a fi indeplinita in situatia in care pe bonul fiscal este inscrisa valoarea in lei platita clientului, egala cu valoarea extrasa."

Astfel, un bon fiscal emis unei persoane fizice, care participa la loteria bonurilor fiscale se considera castigator daca .pe bonul fiscal este inscrisa si valoarea in lei platita clientului, egala cu valoarea extrasa.

alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x